Vysvedčenia županom podpíšu občania

Slovensko, 19. 10. 2009 (Verejná správa 21/2009)

V novembri sa zavŕši druhé volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov. Predsedovia samosprávnych krajov ho stručne hodnotia v odpovediach na tri naše anketové otázky: 1. Ktoré momenty z tohto volebného obdobia považujete za úspešné a dôležité? 2. Ktoré zámery sa vám nepodarilo uskutočniť a z akých príčin? 3. Podarilo sa vám výraznejšie sa presadiť pri využívaní eurofondov, grantov a iných vonkajších zdrojov?

Peter CHUDÍK,

predseda Prešovského samosprávneho kraja

1. Za uplynulé štyri roky sa nám podarilo realizovať investície v objeme 153 miliónov eur (4,6 miliardy korún), čo predstavuje prakticky jeden ročný rozpočet nášho kraja. Za veľký úspech považujem vysoké investície do modernizácie cestnej siete. V roku 2004 sme prevzali do svojej pôsobnosti 2484 kilometrov komunikácií druhej a tretej triedy, pričom až 48 percent bolo v nevyhovujúcom, alebo havarijnom stave. Na ich opravu nám štát vtedy previedol 17 miliónov korún. My sme odvtedy do ciest vložili takmer dve miliardy korún – najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov. Cestárom sme zabezpečili novú techniku na zimnú údržbu v hodnote takmer 150 miliónov korún.

Vo veľkej miere nám to umožnil úver od Európskej investičnej banky vo výške 1,3 miliardy korún, ktorý sme takisto podpísali ako prvý kraj na Slovensku. Vďaka tomu sme mohli zrealizovať aj niektoré investície v kultúre a sociálnej sfére, čo by sme za iných okolností nemohli. Suma 80 miliónov korún pomohla zvýšiť návštevnosť hradov v Ľubovni, Kežmarku, skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch i renesančného kaštieľa v Humennom. Spomeniem tiež našu najväčšiu investíciu - rekonštrukciu domova sociálnych služieb za 7,2 milióna eur, ktorú práve končíme v Orkucanoch. V Levoči sme bývalé kasárne prestavali pre potreby Strednej pedagogickej školy – bola to investícia za 145 miliónov korún. V tomto období sme začali výrazne rekonštruovať 13 stredných škôl, na čo sme získali prostriedky z Regionálneho operačného programu. Vďaka zdrojom z toho istého prameňa práve pripravujeme ďalšiu etapu modernizácie ciest.

Veľmi aktívne sme sa postavili k zámeru vybudovať na území kraja, v okrese Humenné, zábavný park európskeho významu. Na tomto projekte pracujeme už dva roky a verím, že bude dotiahnutý do konca – hoci teraz to už závisí od vlády SR. Za veľký úspech považujem transformáciu nemocníc. Kraj ich prevzal v roku 2003 v zlej ekonomickej situácii. S cieľom zastaviť prudké zadlžovanie, udržať služby i zamestnanosť, sme nemocnice transformovali. Dnes s nimi prakticky nemáme žiadne problémy. Trúfnem si povedať, že sme dostali kraj do dobrej kondície.

2. Vzhľadom sa vysokú nezamestnanosť v regióne sme chceli aktívne vstúpiť do riešenia tohto problému. Mali sme pripravený zámer zriadiť priemyselný park pri Prešove. Keďže nedisponujeme pozemkami na takýto účel, chceli sme za výhodnú cenu kúpiť scelené pozemky a použiť ich na rozvoj územia. Poslanci väčšinového klubu KDH – SDKÚ v krajskom parlamente však tento zámer nepodporili.

Radi by sme tiež viac investovali do našich zariadení, pretože pasívny dlh, ktorý sme prevzali na našich školách, sociálnych zariadeniach a kultúrnych inštitúciách, je stále veľký. Žiaľ, finančná a hospodárska kríza zmrazila v tomto roku všetky naše rozvojové zámery, ktoré sme mali pripravené. Zdá sa, že v najbližšom období budú eurofondy a iné granty jediným impulzom rozvoja.

3. Maximálne využitie štrukturálnych fondov a iných grantových programov bolo naším prvoradým cieľom v tomto volebnom období. Pred tromi rokmi sme intenzívne bojovali o Regionálny operačný program, ktorý je veľkým pozitívom pre rozvoj regiónov. Vtedy sa nám aj podarilo presadiť pre Prešovský kraj alokáciu až vo výške 20 percent, viac ako sme pôvodne plánovali. V rámci opatrenia infraštruktúra vzdelávania sme mali úspešných 13 projektov s celkovým rozpočtom 10,9 milióna eur. Je to najviac spomedzi samosprávnych krajov na Slovensku, pokiaľ ide o počet úspešných projektov i pokiaľ ide o výšku finančných zdrojov.  Podobne akčne postupujeme pri opatrení dopravná obslužnosť regiónov. V jeseni začíname opravovať komunikácie za 22,4 milióna eur. Aj v rámci opatrenia infraštruktúra sociálnej sféry sme podali 13 projektov zameraných na naše domovy sociálnych služieb.

Veľa ľudí očakávalo, ako uspejeme v čerpaní prostriedkov z eurofondov. S  veľkou spokojnosťou teraz konštatujem, že sa nám tento zámer maximálne podarilo naplniť.

Prešovský kraj tiež manažuje programy cezhraničnej spolupráce. Na úrade sme vybudovali vynikajúci tím ľudí, ktorí pružne zabezpečujú technické náležitosti okolo nich. Nehovoriac o tom, že v rámci programu cezhraničnej spolupráce s Poľskom sme opäť boli spomedzi všetkých oprávnených žiadateľov vyhodnotení ako najúspešnejší kraj. Veľa to vypovedá o našej pripravenosti i ambíciách získať tieto prostriedky na rozvoj regiónu.