Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 VYBERTE KRAJ
Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Život v tieni Bratislavského hradu

Slovensko, 30. 11. 2009 (Verejná správa 23/2009)



Tomášov - obec vzdialená od Bratislavy len dvadsať kilometrov pripomína na prvý pohľad botanickú záhradu. Je v nej neobyčajne veľa rôznorodej zelene, o ktorú sa ľudia príkladne starajú. Spoločným úsilím si vybudovali niekoľko malých, vzájomne previazaných a utešených parkov.


Mnoho zaujímavostí prezrádza tamojšia história osídlenia. Medzi inými aj to, že hlavnou zásadou pri tvorbe urbanistiky bola ochrana pred povodňami. Obytné domy sa preto stavali vždy na najvyššom bode stavebného pozemku. Dôsledkom je dnešná veľká kľukatosť a nepravidelnosť miestnych komunikácií, ktoré sa často otáčajú až do takmer 360-stupňových uhlov. Táto skutočnosť sa páči najmä prisťahovalcom, ktorí si tu postavili nové obydlia. Oceňujú jedinečnosť miestnych komunikácií, čím sa obec zbavila uniformity rovnobežiek a pravých uhlov. „Táto zaujímavá tvár Tomášova upúta takmer každého návštevníka. Sme tak blízko pri Bratislave, že pri západe slnka vrhne hlavná veža hradu na našu obec tieň, “ usmieva sa starosta Jozef Szalay.


Tomášov je národnostne zmiešané obec s miernou prevahou maďarskej národnosti. Po maďarsky sa volá Fél. Prílev nových obyvateľov a prirodzená asimilácia však situáciu z roka na rok menia. V obci sú dve kompletné základné školy s maďarským a slovenským vyučovacím jazykom. V maďarskej materskej škole je jedna trieda, v slovenskej sú až tri.


Regulácia nárastu obyvateľstva


V rámci akcie Vráťme šport do škôl si Tomášovčania postavili novú, modernú telocvičňu s dvakrát odpruženou podlahou. Jej výhodu je oveľa menšie zaťaženia kĺbov športovcov pri telesných cvičeniach a pohybových aktivitách. „Futbal sme predtým hrávali v telocvični detského výchovného ústavu. Po odohratí zápasu som s kĺbmi mával problémy aj tri dni. Parkety totiž uložili stavbári priamo na betón, čím stratili akékoľvek odpruženie,“ priznáva starosta. Moderná telocvičňa sa stala strediskom športu nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre ľudí zo širšieho okolia. Obsadená býva do neskorého večera. Na futbal a volejbal si zvykli aj ženy. Kvalitné hádzanárske družstvo žiačok spolupracuje s klubom ŠK Bratislava, ktoré do svojich radov prijíma miestne odchovankyne.


Tomášov má komplexne vybudované inžinierske siete s vlastnou čistiarňou odpadových vôd, ktorú aj prevádzkuje. Peniaze na jej výstavbu získali z environmentálneho fondu. Na rekonštrukciu čistiarne odpadových vôd, ktorá slúžila viac ako pätnásť rokov, dostala obec v tomto roku dvestotisíc eur. Výmena moderných technológií skvalitní čistiaci proces a zvýši kapacitu zariadenia. Kanalizáciu nemá v súčasnosti už iba časť zvaná Doma. Obecné zastupiteľstvo však už pripravuje projekt a súčasne aj požiadavku na jeho financovanie.


Vďaka komplexnej občianskej vybavenosti sa z Tomášova stala atraktívna obec. Jej obyvatelia využívajú aj prednosti káblovej televízie. Nie div, že o kúpu stavebných pozemkov nie je núdza. Pred šiestimi rokmi pri schvaľovaní územného plánu sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo nárast obyvateľstva a stavby nových domov limitovať. „Rozhodli sme sa rešpektovať negatívne skúsenosti starostov v našom okolí. Noví obyvatelia, ktorí pribúdali v neúmernom množstve, načisto zmenili duchovný a kultúrny život ich obcí. Mestskí ľudia majú iný životný štýl. Niekedy žijú akoby v inej sfére. Len ťažko sa vžívajú do dedinského spôsobu života.“


Regulácia prílevu prisťahovalcov sa Tomášovčanom darí. Pred pätnástimi rokmi mala obec dvetisíc obyvateľov. V súčasnosti ich je tritisíc. V poslednom čase stavebné aktivity badateľne poklesli. Kríza učí ľudí žiť skromnejšie. Podľa starostu však mnohí občania obce vyčkávajú a pozemky ani domy nepredávajú. Po poklese cien nehnuteľností očakávajú príchod lepších časov a skorý návrat predošlého stavu. Či to ešte bude možné, ukáže blízka budúcnosť. „Nepotrebujeme väčší nárast obyvateľov. Je vždy lepšie riadiť obec, v ktorej sa obyvatelia poznajú a sú na seba zvyknutí. Prednedávnom sme približne rok riešili problém, keď sa mestský prisťahovalec sťažoval, že susedovi – pôvodnému obyvateľovi, kikiríka zavčas rána kohút a z dvora iného, ktorý chová ošípané, lietajú muchy a cítiť smrad.“


Nie je kraj ako kraj


Tomášov je súčasť Bratislavského kraja, ktorého hrubý domáci produkt tvorí 110 percent priemeru Európskej únie. Obecná samospráva preto nemôže žiadať Európsku úniu o príspevky na rekonštrukciu školských budov, ciest, chodníkov a podobne. Toto opatrenie starosta považuje za diskriminačné. Objekty tohto druhu totiž potrebujú opravy rovnako, ako v iných krajoch Slovenska.


V súčasnosti noví obyvatelia Tomášova žiadajú od starostu detské ihrisko. Na dedinách kedysi žiadne detské ihriská neexistovali. Je mu preto ľúto, že obecné peniaze nemôže radšej použiť na výmenu školských okien či na zateplenie budovy školy alebo výmenu kúrenia. Mrzí ho tiež, že približne desať až pätnásť percent nových obyvateľov obce sa neprihlásilo na trvalý pobyt. Neplatia obecné dane, ale nárokujú si užívanie všetkých služieb a výhod, ako pôvodní domáci. „Zoberme si napríklad verejné osvetlenie. Musíme ho takisto prevádzkovať aj v uliciach nových štvrtí. Neplatenie daní nám odkrajuje z iných potrebných vecí. V súčasnosti financujeme stavbu domu smútku. Nechceme naďalej vykonávať pohrebné obrady pod holým nebom a za akéhokoľvek počasia.“


V miestnom kaštieli ešte donedávna pôsobil detský výchovný ústav. Po reštitúcii sa ocitol v rukách pôvodného majiteľa, ktorý jeho priestory prenajímal štátu. Keďže cena za prenájom ustavične stúpala, štát sa rozhodol presťahovať ústav do Hlohovca. Krátko na to majiteľ kaštieľ predal podnikateľovi, ktorý v súčasnosti celý objekt rekonštruuje. „Stávalo sa, že chovancom ústavu sa občas podarilo utiecť. Raz sa jeden z nich na úteku vlámal do potravín v našej obci. Policajti ho našli schovaného v chladničke.“


Dobrí susedia


Tomášov sa úspešne prezentuje aj v zahraničí. V rámci medzinárodnej organizácie na ochranu klímy obec ako prvá na Slovensku vstúpila v roku 2004 do spoločnosti Klima Bündnis. Starostovia obcí Tomášov, Halászi (Maďarsko) a Berg (Rakúsko) sa 17. marca toho istého roku zišli v Tomášove. Po oficiálnom prijatí slovenskej obce do zväzu európskych štátov na ochranu podnebia Klima Bündnis podpísali zmluvu o medzihraničnej spolupráci. Starostovia jednotlivých obcí potom prešli do parku Svätého Mikuláša, kde vysadili stromy. V príhovoroch vyzdvihli potrebu úzkej spolupráce v kultúrnej, spoločenskej, športovej a podnikateľskej oblasti. Spoločným cieľom Tomášova, Halászi a Bergu je zachovať zdravé životné prostredie, znížiť emisie, ktoré škodia podnebiu a prispieť na ochranu dažďových pralesov. Občania vo všetkých troch obciach sa rozhodli podieľať sa na ochrane ovzdušia nespaľovaním chemicky vyrobených predmetov a kompostovaním biologického odpadu.


S obcou Halászi udržiava Tomášov priateľské vzťahy už desať rokov. Každoročne sa konajú spoločné, kultúrne a školské aktivity. Predstavitelia oboch obcí sa pravidelne stretávajú na obecných dňoch. „Vystupujú spevácke a tanečné súbory, do tanca hrá hudba a je veľmi veselo. Vo futbalovom zápase si to rozdajú dokonca aj naši a maďarskí seniori.“


S rakúskym Bergom sa starosta dostal do styku prostredníctvom spomínanej organizácie Klima Bündnis. V rámci aktivít bol na exkurzii v Rakúsku a v Nemecku, kde sa zoznámil s vedením obce Berg. Slovo dalo slovo a plánované aktivity sa mohli premeniť na skutočnosť. Jedného dňa zazvonil telefón a perfektnou slovenčinou sa z obecného úradu v Bergu ozval ženský hlas. „V mene miestneho zastupiteľstva mi volala osoba, ktorá pochádzala z Podunajských Biskupíc a presťahovala sa do Rakúska. So starostom Bergu sme dali hlavy dokopy a úspešne spolupracujeme už šiesty rok. V našej novej telocvični sme absolvovali už aj tretí futbalový turnaj poslancov miestnych zastupiteľstiev. Samozrejme, s patričným následným občerstvením.“


Vzájomné poznávanie motivuje k činnosti. Názorným príkladom je sám starosta. Keď začal chodiť za svojim kolegom do Bergu, okrem pozdravu Guten Tag! nevedel z nemčiny nič. Prednedávnom však absolvoval kurz nemčiny a jeho znalosti sa viditeľne zlepšili. Vo výučbe cudzích jazykov nezaháľajú ani pracovníci obecného úradu v Bergu. Keď tam bol starosta posledný raz, prekvapili ho ich začiatočnícke základy slovenčiny.


Tomášov je obec plodných čitateľov. Dobre organizovaná miestna knižnica má približne šestnásťtisíc zväzkov. Ustavične sa obohacuje o aktuálne diela z oblasti beletrie, umenia, vedy a techniky. Z kultúrnych spoločnosti najlepšie funguje Csemadok. Ešte donedávna bola činná aj tanečná skupina Malý Dunaj, v poslednom čase je však problém získať mladých tanečníkov, najmä chlapcov. Dávajú prednosť športu, predovšetkým futbalu. Dorastenecké mužstvo Tomášova hrá druhú dorasteneckú ligu, kde dosahuje výborné výsledky.


Peknú scenériu obce dotvára Malý Dunaj. Je preto prirodzené, že v obci pôsobí vodácky klub. Jeho členom je aj starosta. „V rámci spoločných aktivít sme sa raz vydali na bicykloch do Bergu. Členovia tamojšieho miestneho zastupiteľstva sa s nami vrátili na bicykloch do Vrakune, kde nás čakali lode, na ktorých sme sa preplavili k nám - do Tomášova. Náš miestny oddiel zorganizoval aj plavbu po Dunaji až do Budapešti. Rozmýšľam preto aj o vybudovaní malého prístavu priamo na brehu malého Dunaja, kde je približne dvojhektárová plocha, ktorá by mohla slúžiť ako kultúrne a športové stredisko.“


Alexander SOTNÍK




Späť


Pridať komentár.

Komentáre
Komentár Meno
Dátum
Žiadny komentár nebol pridaný, vyjadrite svoj názor.
 

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.