Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 VYBERTE KRAJ
Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Odvaha zlacnela, ale rozum zdražel

Slovensko, 18. 2. 2010 (Verejná správa 2/2010)



Tlačovým médiám, a nielen im, nedali spávať niektoré cesty premiéra Roberta Fica do zahraničia. Postupovali spoločne, unisono a súzvučne, do tohto orchestra zapadli aj audiovizuálne médiá.


Najprv sa rozvíril kúdol prachu okolo vraj zamýšľanej cesty predsedu vlády do Venezuely a na Kubu. Netvrdím, a ani neviem, či bol tento výber správny. Nejde však o to, nepoznám strategické a taktické zámery našej zahraničnej politiky. Nazdávam sa, že nie je dôležité, aké krajiny premiér navštevuje, ale ide predovšetkým o to, aby to bolo pre náš štát výhodné a výnosné. A napokon, nemusím zdôrazňovať, že tieto krajiny navštevujú štátnici najvyspelejších štátov, a to práve s tým istým cieľom ako Robert Fico.


Naše médiá majú na túto problematiku celkom iný pohľad. Vo svojich prístupoch preferujú ideologické aspekty pred ekonomickými. Fica označujú v tejto súvislosti za človeka, ktorý Slovensku len škodí. Napríklad SME (18. 1. 2007) v článku Kocky vo Ficovej politike sú hodené píše: „Predsedovi Ficovi sa od polovice decembra podarilo vyrobiť jeden diplomatický trapas za týždeň (myslí tým zamýšľané cesty na Kubu a do Venezuely). Svojím zlým postupom v otázkach zahraničnej politiky zhoršuje pozície Slovenska...“


Veľké bububu rozpútali médiá aj v súvislosti s premiérovou cestou do Číny. A to rovnako pred ňou aj po nej. Akoby si neuvedomovali, že Čína je krajinou, o spoluprácu s ktorou sa usilujú všetky štáty sveta, či už i malé alebo veľké. Čína totiž zažíva taký rozmach a rozkvet, s akým sa nestretneme vari nikde na svete. Jednoznačne sa ukazuje, že táto krajina sa o niekoľko desaťročí stane svetovým ekonomickým tigrom, ktorého budú chytať za chvost aj také hospodárske mocnosti, ako je USA a Japonsko.


Našim tlačovým médiám je to však akosi proti srsti. Nie a nie akceptovať realitu.


SME v poznámke Ako chutí Čína píše: „Cestovanie do Číny je neodmysliteľným koloritom slovenskej politiky. Počnúc Mečiarom narátame asi osem výprav. Do toho nie sú zahrnuté stranícke pokusy HZDS a Smeru o nadviazanie družby priamo s KS Číny. (Neviem, ako na to Peter Schutz prišiel – pozn. autora.) ... Význam ríše stredu je pre slovenskú ekonomiku optickya umelo nadhodnotený. Na tom nič nezmenia ani politici, čo sa pod zámienkou budovania podnikateľských príležitostí vyvážajú na atraktívne dovolenky a plnia si komsomolské sny.“


Ak takéto konštatovania majú byť serióznym rozborom našej ekonomickej spolupráce s Čínou, potom Lucifer z rozprávky je tou najživšou a najhmatateľnejšou osobou.


Pravda v poznámke Zisk či strata? (5. 2. 2007) hneď v úvode uvádza, že Fico ide do Číny, ktorá patrí medzi štáty, ktoré majú s dodržiavaním ľudských práv problémy. Autor ďalej konštatuje: „Premiér zdôrazňuje, že vzťahy s inými krajinami, teda aj s Čínou, by mali mať ekonomický rozmer. V skutočnosti obchodná výmena SR s touto krajinou nie je veľmi intenzívna, a najmä je jednostranná. Z Číny na Slovensko prúdi najmä spotrebný tovar (asi 3,5 percenta dovozu), opačným smerom ide len 0,5 percenta z celkového slovenského exportu. Preto sa núka otázka, či očakávaný zisk neprevýšia straty, ktoré Slovensku hrozia, keby o jeho zahraničnopolitickej orientácii vznikli vážne pochybnosti.“


Väčšiu naivitu som azda ešte v novinách nečítal. Ak je naša obchodná výmena s Čínou taká, ako to uvádza autor Kopcsay, treba tam ísť a postarať sa o to, aby sa prehĺbila; a nekuvikať nad tým, či očakávaný zisk neprevýšia straty!


Nový čas tiež nechcel ostať v hanbe a v spravodajstve z premiérovej návštevy v Číne uviedol titulok – Nech sa páči, súdruh Fico! Pritom obsah článku je o ničom – išlo v podstate iba o zneužitie titulku.


Aj premiérovú cestu do Líbye sprevádzal riadny mediálny huriavk. Žurnalistov nezaujímal ani tak cieľ rokovaní – riešenie dlhu voči bývalému Československu (v prípade Slovenska ide o sumu 130 miliónov dolárov), vylobovanie zákazky pre štátnu akciovku Letecké opravovne Trenčín na opravu líbyjských lietadiel, investovanie Líbye na území Slovenska či práca slovenských zdravotníkov v Líbyi.


V rovnakom duchu prezentovali návštevu všetky médiá. Výrok premiéra o sestričkách ako páchateľkách bol iba verbálnou opozično-žurnalistickou zádrapkou, ako zosmiešniť Roberta Fica. Pravda, výrok bol problematický, ale nie taký, aby zatienil a vygumoval výsledky celej cesty.


Pred cestou do Latinskej Ameriky, ktorú premiér pre náhle ochorenie odvolal, sa Nový Čas vyznamenal ozaj skvostným titulkom (5. 4. 2007): „Fico zablúdi do Latinskej Ameriky: ide nakúpiť telenovely!“


Nič iné – iba typická ukážka bulvárnej frašky!


Denníky spustili na premiéra Fica ostrú streľbu aj v spojitosti s jeho vyhlásením k radarovej a protiraketovej základni v Česku a Poľsku, následne i s jeho jednodňovou návštevou v Moskve.


Odcitujem niektoré pasáže z článkov (Pravda, 5. 5. 2007): „Robert Fico Vladimíra Putina ubezpečil, že by na Slovensku nedovolil postaviť ani protiraketový radar, ani raketovú základňu Spojených štátov. USA ich chcú postaviť v Česku a Poľsku, čo Moskva považuje za nepriateľský krok.“


Ďalší citát z pera Mariána Leška (SME, 4. 5. 2007): „Pokusy bagatelizovať stanovisko premiéra k radarovej a protiraketovej základni v Česku a Poľsku poznámkami, že je to iba jeho osobný názor, že to je jeho osobný názor ako predsedu strany, sú rovnako trápne ako neudržateľné.“


V tej istej tónine sa nesie aj ďalší text (SME, 5. 5. 2007): „Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson vidí aj iné možnosti, ako Rusko môže tlačiť na zmenu rozhodnutia o výstavbe základne. Využiť energetickú politiku je však pre ruskú ekonomiku aj zahraničnopolitické postavenie väčšie riziko. Samsona neprekvapuje, že si Putin ako tlmočníka pre svoju hrozbu vybral práve Fica. Ruská diplomacia je mimoriadne schopná a efektívna. Majú svoju sieť pozorovateľov a Rusko vie, že Slovensko je zrejme najslabším článkom strednej a východnej Európy, čo sa týka transatlantickej súdržnosti.“


Korunu žurnalistického galimatiášu nasadil Nový Čas článkom Robo mánového kamaráta – Voloďu (5. 5. 2007): „Slovenský premiér Fico si ešte ako šéf opozície rád uťahoval z expremiéra Dzurindu za jeho obdiv k americkému prezidentovi Bushovi. Ubehlo pár mesiacov a už má aj premiér Fico svojho miláčika. Amerického priateľa Georgea však vystriedal ruský súdruh Voloďa.Mikiho vystriedal Robo. Zatiaľ čo Miki a George spolu bojovali v Afganistane a Iraku, Voloďa sa na stretnutí začal vyhrážať našim susedom. Svetu totiž oznámil, že Rusko namieri nukleárne rakety na Česko a Poľsko, ak v týchto krajinách USA vybuduje protiraketové základne.“


Vo všetkých týchto citátoch nájdeme typické znaky manipulovania verejnou mienkou, či už ide o zamlčiavanie faktov, ich prekrúcanie a vyslovovanie poloprávd.


Zamyslime sa napríklad nad vetou, že by Robert Fico nedovolil Spojeným štátom na Slovensku postaviť ani protiraketový radar, ani raketovú základňu. V podstate je to rozumné vyhlásenie, svedčiace o našej suverenite. Len sa zamlčiava, že ide výhradne o dvojstranný vzťah USA a Česka, respektíve Poľska, pretože nejde o aktivitu a rozhodnutie Severoatlantickej aliancie, ktorej sme členmi, lež len a len Spojených štátov. A, pochopiteľne, aj Ruska, ktoré malo byť účastníkom rokovaní.


Takže prvý záver znie – čitateľovi sa nenápadne podsúva, že ide o záležitosť celej Aliancie.


V druhej citácii sa nám autor usiluje nahovoriť, že ak v nazeraní na tento problém nevládne jednota členov vlády, mala by sa tým vláda zaoberať a rozhodnúť hlasovaním. Pýtam sa však prečo, veď to nie je náš problém – ide výlučne, ako som už spomenul, o dvojstrannú, respektíve trojstrannú záležitosť, ak k tomu prirátame Rusko. A napokon, že o tom vláda SR nerokovala, je len naša výhoda, lebo každý minister sa môže o danom probléme vyjadrovať, ako sám uváži.


Veď v tom spočíva demokracia! Či vari nie?


A to je druhý záver.


V ďalšej citácii sa vyjadruje sám a jediný analytik pre zahraničnú politiku Ivo Samson. Tvrdí, že Putin si vybral Fica, a ja si pre zmenu myslím, že Fica si vybral Samson.


Tak znie tretí záver.


Napokon moje názory potvrdzuje aj článok z pera Jána Čarnogurského pod názvom Najdôležitejšia návšteva premiéra (Pravda, 10. 5. 2007), ktorý denník uverejnil ako netradičné stanovisko, ktoré je úplne rozdielne s jeho obsahovým zameraním a s názormi jeho redaktorov. Citujem: „V hospodárskej oblasti počas návštevy premiéra v Moskve obe strany položili na stôl vidinu spolupráce na gigantických projektoch. Širokorozchodná trať z Ukrajiny k Dunaju má význam pre celú Európu... Zbrojársky priemysel je reálne existujúcim obrovským priemyselným odvetvím. Slovensko má v tejto oblasti nevyužité možnosti...


Jadrové elektrárne sú jedinou alternatívou získavania energie pri globálnom otepľovaní. Táto spolupráca má perspektívu v celej bývalej východnej Európe, vo Fínsku aj v samotnom Rusku... Samostatnou kapitolou je budovanie amerických vojenských základní, zatiaľ radarových a raketových v Česku a Poľsku. Také základne na Slovensku naozaj nechceme a nepotrebujeme... Premiér Fico urobil dobre, keď v Moskve nahlas povedal, že by základne na slovenskom území nedovolil... Využil všetky tieto prednosti Slovenska a posunul slovensko-ruské vzťahy o krok ďalej. Jeho návštevu v Moskve možno považovať za úspešnú.“


Čarnogurského slová sú jasné a logické!


(Pokračovanie nabudúce)


Pavol DINKA




Späť


Pridať komentár.

Komentáre
Komentár Meno
Dátum
Žiadny komentár nebol pridaný, vyjadrite svoj názor.
 

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.