Izrael stále nechce hovoriť o mieri

Slovensko, 26. 5. 2010 (Verejná správa 7/2010)

Generálny tajomník Organizácie spojených národov Pan Ki-mun dosť prekvapujúco ostro odsúdil pretrvavajúcu nebezpečnú politiku Izraela. Počas nedávnej návštevy Palestíny vyhlásil, že výstavba židovských osád na Izraelom okupovaných palestínskych územiach je nelegálna a nesmie pokračovať. Pred novinármi doslova povedal: „Svet odsúdil izraelské plány na budovanie osád vo východnom Jeruzaleme. Celá aktivita v súvislosti s osadami na okupovanom území je ilegálna a musí sa zastaviť. Medzinárodné spoločenstvo podporuje vytvorenie palestínskeho štátu a zároveň vyslovuje obavy z humanitárnej situácie v pásme Gazy.“

Jasné vety generálneho tajomníka najväčšej medzinárodnej organizácie nadviazali na obzvlášť tvrdé slová, ktoré na adresu Izraela vyslovila americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintnová. Ak by nezaznelo jej až nezvyčajne odvážne vyhlásenie, ktoré nasledovalo po návšteve amerického viceprezidenta Joe Bidena v Izraeli a Palestíne, Pan Ki-mun by vo svojom stanovisku zrejme nebol zašiel až tak ďaleko. Lenže izraelská prezieravosť voči Spojeným štátom americkým a medzinárodnému spoločenstvu bola v uplynulých týždňoch bezprecedentná. Izraelský minister vnútra Eli Jišaj vyhlásil plán na vybudovanie ďalších tisícšesťto židovských osád vo východnom, teda arabskom Jeruzaleme práve vo chvíli, keď americký viceprezident Joe Biden práve pristával na letisku v Tel Avive, aby začal takmer historickú návštevu. Po jeho rozhovoroch s izraelskými aj s palestínskymi politikmi sa totiž očakávalo obnovenie nepriamych mierových rokovaní medzi oboma stranami, ktoré sú už vyše roka v slepej uličke. Nebyť „zlého“ načasovania vyjadrení izraelského ministra vnútra, zrejme by nebol negatívne reagoval ani samotný Joe Biden, ani Hillary Clintonová, ani Pan Ki-mun a na návštevu Gazy by sa zrejme nebola odhodlala ani šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Po týchto slovných prestrelkách sa začalo hovoriť o najvážnejšom zhoršení americko-izraelských vzťahov za posledných tridsaťpäť rokov. Popudlivo reagoval aj Izrael – a dokonca na adresu USA – svojho jediného naozajstného spojenca a najmä finančného i vojenského sponzora, akého vo svete má. Izraelský ultrapravičiarsky minister zahraničia Avigdor Lieberman, bývalý barový vyhadzovač z Moldavska, povedal, že nechápe, čo Washington od Izraela žiada. „Máme azda začať Židov diskriminovať?,“ predniesol arogantne. Predstaviteľ ultraortodoxnej politickej strany Šas, ktorej členom je aj minister vnútra Eli Jišaj, vo svojom prejave zašiel ešte ďalej a označil prezidenta Baracka Obamu za „Palestínčana hádzajúceho kamene.“ Podobne reagoval aj pravicový premiér Benjamin Netanjahu po telefonickom rozhovore s Hillary Clintonovou, ktorá mu tlmočila tvrdé americké výhrady voči plánom s novými osadami. Netanjahu však vzápätí počas slávnosti sadenia stromčekov v jednej zo židovských osád na okupovanom území provokatívne zdupľoval: „Tu sadíme stromčeky, tu zostaneme, tu budeme stavať. Toto miesto bude neoddeliteľnou súčasťou štátu Izrael na večne časy!“

Prezident Barack Obama je z posledného vývoja americko-izraelských vzťahov dosť znechutený. Počas svojho volebného obdobia chcel určite dosiahnuť výrazný úspech aj v zahraničnej politike. Mal pocit, že práve pričinením sa o vytvorenie Palestínskeho štátu by sa mohol zapísať do histórie. Teraz už aj on stráca vieru, že by to bolo možné, lebo izraelská politika neponúka ani najmenší priestor na rozťatie tohto najzamotanejšieho gordického uzla v medzinárodných vzťahoch. Jeho pretrvávanie je najväčším neúspechom svetovej politiky a svetovej diplomacie.

Izrael okupuje palestínske územia od takzvanej šesťdňovej vojny v roku 1967. Už vyše štyridsať rokov odmieta všetky rezolúcie Organizácie spojených národov, aby sa z okupovaných území stiahol. Jeho agresia sa naplno prejavila aj koncom roku 2008 v Gaze, kde vojaci židovského štátu pozabíjali okolo tisícštyristo Palestínčanov – pričom najviac bolo civilných obetí. Gazu premenil na geto odrezané od sveta. Obyvatelia celého pásma žijú v tragických podmienkach. Izrael im „dávkuje“ dokonca aj dodávky elektriny, vody a potravín. Nebyť výraznej finančnej pomoci od Európskej únie, ktorá za minulý rok dosiahla miliardu dolárov, životné podmienky by by tu hraničili s humanitárnou katastrofou.

Za túto situáciu však nenesie zodpovednosť len Izrael. Veľkej chyby sa dopustili aj samotné Spojené štáty, ktoré ho od začiatku v agresívnej politike voči Arabom všestranne podporovali. A zvyšok sveta sa tejto invázii a expanzii tiež iba viac-menej prizeral.

Čo bude ďalej, nikto nevie. Ďalšie kroky Izraela sú ťažko predvídateľné. Židovský štát je v každom okamihu schopný vyvolať nový vojenský konflikt – zaútočiť trebárs aj proti Iránu – len aby zastrel svoje predošlé skutky. A pritom to mal byť vzorový demokratický štát v oblasti Blízkeho východu. Dokonca sa deklarovalo, že jediný...

Ako sa zdá sa, podstatu izraelskej politiky už začal chápať aj samotný generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.