Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Brusno

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Brusno - Príroda


Obec Brusno leží na strednom Slovensku, na Horehroní, 21 km severovýchodne od Banskej Bystrice smerom na Brezno, v jednom z postranných, zalesnených údolí Slovenského Rudohoria, na úpätí severných svahov Vepra. Nadmorská výška je 400 m. n. m. v strede obce. Brusniansky chotár má rozlohu vyše 4365 ha. V chotári 350 - 1753 m. n. m. Severnou časťou je chotár v Nízkych Tatrách, južnou v Slovenskom Rudohorí. Skladá sa z administratívnych osád Brusno, Brusno kúpele a Ondrej nad Hronom.

Nad obcou sa nachádza vrch Rakytovec (867 m. n. m.). Pahorkatinný až hornatinný povrch tvoria ruly, žulové horniny, vápence, dolomity, pieskovce, bridlice, vrchnotreťohorné štrky a riečne uloženiny rieky Hron. Prevládajú tu nivné, illimerizované i hnedé lesné pôdy a rendziny.

Poloha obce jej určuje miernu, teplú a pomerne vlhkú podhorskú klímu. Priemerná ročná teplota 6° C smerom do pohorí klesá na 2° C. Ročný úhrn zrážok je 800 - 1200 mm.

Obec Brusno sa nachádza v úzkej doline obkolesenej ihličnatými lesmi. Chotár je prevážne zalesnení - v Nízkych Tatrách ihličnatý les, vo vrcholových častiach kosodreviny, v Slovenskom Rudohorí ihličnatý a zmiešaní les. Prevládajú tu nivné, illimerizované i hnedé lesné pôdy a rendziny.

Obcou pretekajú dva potoky Brusnianka, Sopotnica a rieka Hron. Brusnianka je 8,8 km dlhý ľavostranný prítok Hrona bystrinného charakteru. Pramení v západnej časti Slovenského Rudohorí pod Kolbou vo výške okolo 955 m. n. m., tečie severne smerom do Brusna a tu ústi do Hrona.

Brusno Kúpele.

Kúpele Brusno sú známe už od začiatku 19. storočia. Ležia v prekrásnom horskom prostredí v nadmorskej výške 424 m. Prírodným liečebným prostriedkom v kúpeľoch Brusno je prírodná liečivá voda. Vyvierajú tu pramene uhličitých, hydrouhličitanovo-sírových, vápenato-sodno-horečnatých, hypotonických studených minerálnych vôd. Je tu päť prameňov teplých sadrovcových alebo salinických zemitých kyseliek. Základom liečby sú dávkované pitné kúry prírodnej liečivej vody a bazénové a vaňové kúpele v temperovanej minerálnej vode.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku 1. časť





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.