Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Detva

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v meste

Súčasnosť mesta

Mestský úrad

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Mapa

Fórum mesta

Firmy v meste

Správy z mesta

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Detva - História


Na území dnešného mesta Detva bolo sídlisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej s pokladom bronzových sekeriek, nález železného meča z doby veľkomoravskej. Obec vznikla v rokoch 1636-1638 na území Vígľašského panstva z popudu zemepána Ladislava Csákyho. Rýchlo sa zaľudňovala, jej územie bolo vyčlenené z očovského a zvolenskoslatinského chotára a po rozšírení ustálené v roku 1653. Obec je doložená z roku 1696 ako Detua, z roku 1773 ako Detva; maďarsky Dettva, Gyetva.

Obec trpela hneď od svojho vzniku nájazdmi Turkov a musela sa brániť proti výčinom cisárskych i stavovských vojsk. V roku 1811 sa stala Detva mestečkom s právom 4 jarmokov. V erbe mala tri smreky. V 18.-19. storočí predávali Detvania na trhoch v Lučenci šindeľ a stavebné drevo a nakupovali obilie. Bolo tu rozvinuté poľnohospodárstvo, spracovanie dreva, chov dobytka a oviec. V roku 1887 založil tu Ján Vagač zo Starej Turej prvú bryndziareň na Slovensku. Spočiatku vyrábala len suchú bryndzu snajdku, ktorú čoskoro predávali kaštkári (Käsestecher) na viedenskom Nachmarkte i v Pešti.

V roku 1828 mala obec 633 domov a 3156 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom a chovom dobytka. V roku 1848 došlo k vzbure obyvateľov proti vrchnostiam. Za predmníchovskej ČSR sa maloroľnícko-robotnícky ráz obce nezmenil. Pre veľkú nezamestnanosť sa mnohí obyvatelia vysťahovali do cudziny. Počas SNP sa stala Detva partizánskym strediskom. Pôsobila tu partizánska brigáda M. R. Štefánika. 24. 10. 1944 došlo k boju s postupujúcimi nemeckými jednotkami. Ešte pred ústupom do hôr vybudovali v priestore Poľany zásobovacie základne pre ďalší boj a premiestnili sem zo Zvolena povstaleckú nemocnicu. Povstalecké jednotky III. Taktickej skupiny, partizáni zväzku Alexander Nevský a brigády Za slobodu Slovanov tu zviedli s Nemcami tuhé boje, aby sa mohli prebiť z obkľúčenia. Detva bola oslobodená 20. 2. 1945 vojskami 2. ukrajinského frontu. Po oslobodení tu boli vybudované Podpolianske strojárne, ktoré úplne zmenili ekonomicko-sociálny charakter obce a širokého okolia. V roku 1955 sa odčlenili miestne časti Korytárky a Kriváň a vytvorili samostatnú obec Kriváň. Detva ma priznaný štatút mesta.

Zdroj: Vlastivedný slovník obci na Slovensku, 1. časť





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.