Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Heľpa

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Dedina roka 2011

Heľpa dnes

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Heľpa - Heľpa dnes


O HEĽPE....

 

Najstaršia zmienka o obci pochádza z roku 1549. Obec patrila Muránskemu panstvu a vznikla na základe valašskej kolonizácie. Obyvatelia tejto rázovitej obce sa venovali a dodnes venujú chovu oviec, tradíciu má drevorubačstvo, povozníctvo a baníctvo. Podpivničené drevenice, ktoré možno ešte vidieť aj dnes sú dôkazom zručnosti miestnych majstrov.

Obyvatelia obce sú prevažne rímskokatolíckeho vierovyznania, kostol Nanebovzatia Panny Márie je z roku 1806, bol postavený v barokovom slohu. Svojrázne zvyky a život heľpanov inšpirovali spisovateľa Jozefa Cígera Hronského, maliarov Janka Alexyho a Miloša Bazovského, ako aj milovníka slovenského vidieka Karola Plicku.

Heľpa má v súčasnosti 2750 obyvateľov.

V obci máme základnú školu, ktorú navštevuje 210 žiakov. Budova školy bola kompletne zrekonštruovaná (zateplenie, výmena okien, obklady dlažby) za pomoci financií z Eurofondov. Ďalej máme v obci Materskú školu, Materské centrum a Základnú umeleckú školu, v ktorej sa vyučujú odbory – hudobný, výtvarný, tanečný, multimediálny.

V súčastnom období sa v obci buduje zberný dvor. V minulom roku bol zrealizovaný projekt Regenerácia obce Heľpa, v rámci ktorého bola zrekonštruovaná centrálna časť obce.

V obci sa nachádza areál prírodného amfiteátra, ktorý je osadený v prekrásnom prírodnom prostredí podhoria Nízkych Tatier, ktorému dominuje majestátna Kráľova hoľa. Amfiteáter sa nachádza v severnej časti obce. V týchto priestoroch sa konajú v letných mesiacoch folklórne slávnosti za bohatej účasti našich i zahraničných súborov i iné hojne navštevované kultúrno-spoločenské akcie.

V okolitom teréne amfiteátra sú vybudované dve drevenice, ktoré slúžia na výstavy počas Horehronských dní spevu a tanca a na prezentáciu ľudových remesiel a tradičných zvykosloví.

V obci je vybudovaný športový štadión, na ktorom sú návštevníkom k dispozícii: ľadová plocha, futbalové ihrisko, viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom, tenisový kurt a posilňovňa.

Obec ponúka široké možnosti zimnej a letnej turistiky – lyžovanie zjazdové aj bežecké, pešia turistika, splavovanie Hrona, cykloturistika.

Ubytovacie a stravovacie kapacity ponúkajú Hotel Heľpa, Penzión Lucs, Penzión Majk, Penzión u Jána, reštaurácia Annapolis.

 

ZAUJÍMAVOSTI V HEĽPE

 

  1. Prírodný amfiteáter
    • Folklórny festival Horehronských dní spevu a tanca Heľpa
    • Detský folklórny festival Kolovrátok
  2. Prehliadka ľudovej architektúry – drevené zrubové domy
  3. Ukážky prác ľudových remesiel – rezbárstvo, šindliarstvo, košikárstvo, metlárstvo, spracovanie ľanu, spracovanie vlny pred pradením, pradenie, tkanie, pletenie, vyšívanie, kováčstvo, obuvníctvo, valchárstvo, strojová výšivka
  4. Kuchyňa starých materí – ochutnávka spojená s prípravou tradičných jedál
  5. Spracovanie spoločenského života, rodinných a výročných zvykov v podaní folklórnych súborov obce Heľpa
  6. Rímsko-katolícky kostol Nanebovzatej Panny Márie z roku 1806
  7. Prameň kyslej vody
  8. Prameň teplej vody – Teplica
  9. Pyritové bane
  10. Jelenia obora
  11. Možnosti turistiky v okolí obce, horské výstupy
  12. Lyžiarsky vlek
  13. Športový štadión s posilovňou a kolkárňou, viacúčelovým ihriskom s umelým trávnikom, ľadovou plochou
  14. Vodácke športy – splavnosť Hrona
  15. Poľovníctvo a rybárstvo

 

KULTÚRNE AKCIE V OBCI

 

Horehronské dni spevu a tanca – každoročne sa poriadajú od r. 1966.

49. ročník sa bude konať 22. – 24. júna 2012

Horehron, kraj chudobný a neúrodný, no na druhej strane bohatý na ľudové tradície, zvyky, ľubozvučné piesne a tance.

Na vtedajšom okrese v Banskej Bystrici, vznikla myšlienka, že tieto bohaté tradície Horehronia je potrebné zachovávať a odovzdávať ďalším generáciám, priviesť do tohto kraj návštevníkov a ukázať im toto bohatstvo. Vedenie sa teda rozhodlo a začalo navštevovať horehronské obce. Nápad to síce bol dobrý, ale obce sa do tejto myšlienky veľmi nehrnuli až sa prišlo do rázovitej Heľpy. Okresní predstavitelia presvedčili miestnych poslancov a už sa aj vybralo miesto a začalo sa budovať.

Asi takto vznikli v r. 1966 Horehronské dni spevu a tanca. Od týchto počiatočných dní Heľpa rok čo rok spieva a tancuje (musíme podotknúť, že okolité obce aj blednú závisťou).

Za takmer päťdesiat rokov sa na doskách prírodného amfiteátra vystriedalo nespočetné množstvo tanečníkov, spevákov, hudobníkov a aj divadelníkov. Zakladatelia Horehronských dní sa už s hrdosťou pozerajú na svoje vnúčatá a pravnúčatá, ktoré už vystupujú v dnešných dňoch.

Tak ako každé slávnosti sa vyvíjajú, tak sa vyvíjajú a rastú do krásy aj naše Horehronské dni. Z prírodného amfiteátra sa program posúva do celej obce a hlavne v sobotu námestie žije tradičnými remeslami, tradičnou kuchyňou, ľudovými výstavami, spevmi a tancami. Na námestí sa predstavujú jednotlivé regióny a dediny Slovenska. Každý rok je iný a zaujímavý. Každý sa snaží doniesť do Heľpy zo svojho to najlepšie.

Zanietenci, ktorí do Heľpy prídu svojimi vystúpeniami hovoria o bohatých umeleckých tradíciach nášho ľudu, v piesňach a tancoch odzrkadľujú život a charakter národa, jeho radostné i sviatočné chvíle ale aj ťažký život ľudí v minulosti.

Miestni obyvatelia sa aj po štyridsiatich rokoch snažia do celého diania festivalu zapájať. Každý prispeje tým svojím kusom (kusiskom) práce do zdarného priebehu osláv.

Všetci si želáme, aby sa naďalej darilo šíriť krásne poslanie odkazu našich predkov – rozvíjať ľudovú kultúru a porozumenie medzi národmi, aby sme tancom a spevom potešili ešte mnoho a mnoho ľudí a výsledky našej práce prenášali z generácie na generáciu.

 

Kolovrátok – detský folklórny festival - 27. 05. 2012

 

Heľpa sa pre svoju krásu, originalitu krojov a zvykov stala klenotom slovenského národopisu a zdrojom inšpirácie pre slovenských aj zahraničných umelcov.

Cieľom organizátorov detského folklórneho festivalu je organizovať podujatie, ktoré obohacuje miestnu kultúru, oživí miestny život a sprítomní v ňom hodnoty miestnej, regionálnej ale aj európskej kultúry.

V predchádzajúcich úspešných ôsmich ročníkoch, sa v prírodnom amfiteátri konal samotný festival, v ktorom účinkovalo takmer 4000 detských účinkujúcich a bol obohatený o množstvo sprievodných akcií, v ktorých sa podnecovala detská umelecká a ľudová tvorivá činnosť.

 

Súťaž Palička – pomocníčka – jej cieľom je podnecovať tvorivú aktivitu, manuálnu zručnosť a fantáziu detí na základných školách, viesť ich k poznaniu a zachovávaniu tradičných umelecko-remeselných techník, objavovať a spoznávať ľudových výrobcov, budovať úctu ku generáciám starých otcov, poskytovať priestor na popularizáciu tradičnej ľudovej výroby a podporovať záujemcov o túto činnosť.

Výsledkom osemročnej práce je zbierka 1500 vyrezávaných paličiek, ktoré sú vystavené v základnej škole a počas festivalu v prírodnom amfiteátri.

Súťaž Maľovaný svet – jej cieľom je podporovať tvorivú aktivitu detí v oblasti výtvarného spracovania, ich fantáziu a schopnosti štylizácie folklórnych motívov, spoznávania tradičných prvkov ľudových výšiviek, ornamentov a ich aplikácia vo vlastnom výtvarnom prejave, zachovávanie pôvodných foriem ľudovej výšivky a ľudového výtvarného prejavu.

Výsledkom súťaže je cca 100 m 2 maľovaných plátien latexovými farbami, ktoré zdobia prírodný amfiteáter počas festivalu.

Literárna súťaž Pamodaj šťastia lavička má za úlohu prehĺbiť vedomosti detí o rozprávke, poskytovať priestor na popularizáciu pôvodnej detskej tvorby a podporovať záujemcov o túto činnosť.

Súťaž Detský ľudový rozprávač sa tiež stretla s veľkým ohlasom a každoročne sa počas festivalu predstavia 4-5 detskí ľudoví rozprávači.

Tohto roku sa už po 13-krát rozospievajú a roztancujú detské folklórne súbory, speváci, tanečníci a hudobníci z celého Slovenska.

 

Obec počas roka usporadúva pravidelné akcie:

 

Fašiangy v Heľpe – kultúrno-spoločenský program s pochovaním basy a ochutnávkou miestnych špecialít.

Deň matiek – pozdrav najmenších obyvateľov matkám.

Október – mesiac úcty k starším.

Uvítanie detí do života, Jubilejné zlaté svadby.

Privítanie Mikuláša a rozžiarenie vianočného stromčeka na námestí obce.

Zo športových akcií možno spomenúť Výstup na Veľký Bok, ktorý sa koná prvú augustovú sobotu a Výstup na Veľkú Vápenicu, ktorý sa koná 31. decembra.

 

Zdroj: Obecný úrad Heľpa, 26. 04. 2012





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.