Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Jasenie

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Samospráva

Súčasnosť

Poloha a príroda

História

Kultúrne dedičstvo

Kultúrne aktivity

Školstvo

Šport

Voľný čas

Záujmové organizácie

Cirkev

Register zmlúv

Obec 2014

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Jasenie - Šport


Začiatky športového hnutia v Jasení sa úzko viažu s kultúrnou a osvetovou činnosťou Slovenského vzdelávacieho spolku, ktorého predsedom bol miestny učiteľ Eduard Majer.

F u t b a l

História futbalu

Futbal v jeho organizovanejšej podobe v obci hrávali od roku 1928 na malom ihrisku za vodou, kde škola usporadúvala majálesy. Hlavnými organizátormi prvého športového klubu ŠK Jasenie boli Ján Cibuľa, pokladník klubu, Jozef Živor a hlavne Štefan Peťko.

Začiatky boli ťažké ako všade inde. Už v roku 1931 boli zaznamenané pamätné priateľské futbalové zápasy jasenských chlapcov v časopise Pohronský hlásnik: ''dňa 30. augusta vyhrali doma nad silným súperom z Kostiviarskej 2 : 1 a v odvete 6. novembra prehrali u súpera 1 : 4''.

Ďalšími veľkými propagátormi Jasenského futbalu boli bratia Wunschovci, hráči banskobystrického BAC, ktorí Jaseniu vypomáhali ako skúsení futbalisti v priateľských zápasoch proti silnejším súperom. Ich otec Alexander ''Šašo'' Wunsch, majiteľ píly v Jasení, bol veľkým podporovateľom nielen svojich synov, ale aj jasenského futbalu. Na stavbu nového ihriska prepustil svoj vlastný pozemok. Tak sa pre futbalistov vybudovalo ihrisko, ktoré odvtedy prešlo mnohými úpravami, aby nadobudlo terajšiu podobu. V rokoch 1970 - 1991 boli k štadiónu dobudované šatne s krytou tribúnou, ohradenie hracej plochy, prístavbou spoločenskej budovy.

Do roku 1933 ŠK Jasenie hrávalo len priateľské zápasy, až potom ho zaradili do Stredoslovenskej futbalovej župy.

Obyvatelia našej obce sa radi zabávali na rôznych kultúrne- spoločenských a športových podujatiach. V sedemdesiatych rokoch sa sformovalo v našej obci aj ženské futbalové družstvo, ktoré odohralo niekoľko úspešných zápasov. Najznámejší bol zápas proti vybranej jedenástke ČSSR, ktorej domáce futbalistky vedené Jánom Mistríkom podľahli 0 : 6.

Súčasnosť futbalu

V súčasnom období futbalové mužstvo pôsobí aktívne v najvyššej okresnej súťaži Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica. Na turnajoch sa zúčastňujú rôzne atraktívne futbalové mužstvá z regiónu, ale aj z iných okresov Slovenska (Lokomotíva Pezinok, Železiarne Podbrezová, ŠK Brusno, futbalový klub Hájske, okres Nitra, FK Vyšné Opátske z Košíc).

Najčastejším víťazom turnaja je domáce mužstvo z Jasenia, ktoré získalo putovný pohár až 20 krát.

Okrem dospelých má zaradené v majstrovských súťažiach aj dve žiacke mužstvá.

Činnosť futbalového klubu riadi sedemčlenný výbor, ktorého členmi sú :

- predseda - Milan Strečok,
- podpredseda - Ján Weisenbacher,
- ekonóm - Igor Lajš,
- členovia - Marián Kučera, Peter Havran, Arpád Nagy, Jozef Šváb.

Futbalový klub má v súčasnosti 65 dospelých členov a 20 členov v mládežníckych kategóriách.

L y ž o v a n i e

V druhej polovici tridsiatych rokov súviselo celé športové dianie, ale hlavne lyžovanie s jednou známou osobnosťou, rodeným Jasenčanom, v tom čase krajčírom Štefanom Peťkom. Bol zakladateľom Klubu slovenských turistov a lyžiarov v Jasení. Volali ho „otec športu„. V období druhej svetovej vojny športová činnosť trochu ustala, aby sa po oslobodení znovu aktívnejšie rozbehla. To však už bez Štefana Peťku, ktorý tragicky zahynul v SNP. Na konci 70-tych rokov lyžiarske aktivity ožívajú pod vedením Jozefa Babku, Ľudovíta Rafaja a Ivana Rochockého. Špecializáciou boli hladké behy v rámci žiackych kategórií. V osemdesiatych rokoch sa do popredia dostáva iný druh lyžovania a družstvo Jasenských žiakov spolu s trénermi položila základy vzniku biatlonového športu na Horehroní. Tu a takto začínal aj súčasný prezident Biatlonového zväzu Slovenska náš rodák PeaDr. Juraj Sanitra.

H o k e j

Hokej v Jasení začal písať svoje prvé kroky až po oslobodení. Od roku 1952 do roku 1958 hrávalo hokejové mužstvo v okresnej súťaži. Potom hokej upadol, aby sa v 60. rokoch znovu pozviechal, a to opäť v okresnej súťaži. V súčasnosti sa hokeju naša mládež venuje len okrajovo.

T u r i s t i k a

V Jasení sa športové dianie rozšírilo aj o turistiku. Odbor turistiky pri TJ Družstevník Jasenie, založený v roku 1973, viedol Michal Buda, neskoršie Richard Núter. Odbor turistiky mal významné aktivity v rámci celej republiky, ba aj za hranicami našej vlasti. Od apríla 2004 sa odbor turistiky oddelil od TJ Družstevník Jasenie a pracuje samostatne ako Klub slovenských turistov Jasenie.

Predseda klubu turistov je Juraj Slabej; členmi výboru sú: Elena Kordíková, Peter Pravotiak, Marián Kubacký, Milan Gaboň, Pavol Marčok.

V súčasnom období má klub 59 členov. Jeho aktivity sú veľmi zaujímavé, pretože nádherná okolitá príroda nám dáva mimoriadne možnosti na ich realizáciu.

Asi najobľúbenejšou túrou je trasa Jasenie - chata (útulňa) pod Ďurkovou, ktorá sa koná každý rok, a to druhú júnovú sobotu (v roku 2007 pripadna na 9. 6.). Klub turistov v Jasení sa môže popýšiť tým, že je vlastníkom tejto útulne. Chatár Juraj Šikula poskytuje turistom okrem nocľahu a posedenia pri krbe aj malé občerstvenie v podobe kávy, čaju a polievky. Počas sezóny sa chatár nemôže sťažovať na nedostatok návštevníkov, ba stáva sa, že jeho chata hlavne pri zmene počasia doslova ''praská vo švíkoch''. Cena lôžka pre člena klubu slovenských turistov je 50 Sk. Cena lôžka pre nečlena je 70 Sk. Chata je prístupná 24 hodín denne.

Turistický kalendár na rok 2007:

Február - 4. ročník lyžiarskeho pochodu chotárom obce Jasenie
Marec - výročná členská schôdza; pochod Krpáčovo - Jasenie
Apríl - pochod Čierny Diel - Jasenie
Máj - športový deň Pod studničkou; pochod Osrblie - Hrb - Predajná
Jún - pochod Čertovica - Ďumbier; výstup na Chabenec - útulňa Pod Ďurkovou
Júl - Staré Hory - Krížna; výstup na Bosorky; chata pre deti a dorastajúcu mládež - Prostredný grúň
August - Kriváň - túra; cyklotúra Kyslá dolina - Lomnistá (na počesť SNP); národný výstup na Kriváň - Rysy
September - hrebeňový prechod Chopok - Jasenie; Žiarska dolina - túra
Október - potulky po okolí, opekačky
November - turistická zábava; kratšie túry v okolí podľa počasia

Návštevníci obce a jej okolitej prírody si ju navždy zamilujú a pravidelne sa vracajú na miesta, ktoré im učarovali svojou rýdzosťou, voľnosťou, pokojom a omladzujúcou energiou.

Zdroj: písomný materiál obce





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.