OKRES: Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou
Matiaška

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Kultúra a šport v obci

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie

Matiaška - Kultúra a šport v obci

Deň matiek

- sa koná v apríli, vždy v nedeľu popoludní. Žiaci ZŠ a MŠ pod vedením svojich učiteľov pripravia kultúrny program, po programe starosta odovzdá ženám darčeky a potom sa koná posedenie s pohostením

Športový deň o pohár starostu obce

- sa koná vždy prvú augustovú sobotu, deň pred Mierovými oslavami. Dopoludnia sa konajú športové súťaže pre deti a poobede futbalový turnaj o pohár starostu obce. Všetkým zúčastneným sa podáva pohostenie. Večer je diskotéka.

Mierové folklórne slávnosti

- sa konajú vždy prvú augustovú nedeľu, hneď po Športovom dni. V roku 2006 bol už 18. ročník týchto osláv. Konajú sa popoludní. Najprv sa položia vence k pamätníku padlým v druhej svetovej vojne. Potom sa koná krojovaný sprievod na kočoch obcou na amfiteáter, kde už vystúpia folklórne ľudové súbory. Po programe je tombola a večer tanečná zábava. Pre účastníkov osláv je pripravených veľa atrakcií – ukážka požiarnikov, vojakov, pristátie vojenského vrtuľníka, pre deti vozenie na kočoch, na koňoch skákacia žirafa a stánky s rôznym predajom.

Posedenie s dôchodcami

- sa koná v októbri keď je Mesiac úcty k starším. Deti ZŠ a MŠ pripravia pre ne kultúrny program s pohostením. Starosta im odovzdá malé darčeky.

Mikuláš, posedenie pri jedličke

- sa koná na Mikuláša. Mikuláš (starosta obce) roznáša do každého domu vianočné sladkosti, navštívi aj ZŠ a MŠ. Posedenie pri jedličke sa koná v škole pred vianočnými prázdninami v spolupráci s Obecným úradom. Deti pod vedením svojich učiteľov pripravia pre svojich rodičov, babky a dedkov Vianočný program s koledami.

Silvestrovský ples alebo zábava

- na plese sa konajú tanečné súťaže, tombola a spoločné privítanie Nového roka.

Slávnostné kladenie vencov pri pamätníku

- naša obec bola partizánska obec. Počas SNP v okolitých lesoch pôsobila partizánska skupina Čapajev. Občania obce partizánom pomáhali, za čo bola obec Nemcami čiastočne vypálená. Na počesť padlých partizánov skupiny Čapajev stojí v obci pamätník. Slávnostné kladenie vencov k pamätníku sa koná v máji na Deň víťazstva a na Mierových folklórnych slávnostiach. Na Obecnom úrade máme zriadenú Izbu revolučných tradícií a histórie obce.

Skrášľovanie obce

- občania našej obce sa podieľajú na skrášľovaní a rozvoji obce (verejnoprospešné práce, zastrešenie amfiteátra ). V roku 2006 sa zrekonštruovala a onovila ZŠ, na Obecnom úrade sa obnovilo sociálne zariadenie a vymaľovali sa miestnosti Obecného úradu.

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule

5. 8. 2006 sa v obci konalo slávnostné odhalenie Pamätnej tabule gréckokatolíckemu kňazovi Petrovi Priputenovi, ktorý v Matiaške pôsobil dlhé roky aj počas SNP. Na túto udalosť sa veľmi tešil, ale bohužial sa jej nedožil, zomrel 9. 6. 2006. Pamätnú tabuľu odhalil a svätú liturgiu celebroval biskup Ján Babjak, prešovský eparcha. Na odhalení tabule sa zúčastnili príbuzní zomrelého a prevzali zaňho aj Čestné občianstvo, ktoré bolo udelené otcovi.