Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Topoľčany, Zlaté Moravce
Solčany

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Solčany - Príroda


Obec sa nachádza necelé 3 km od Topoľčian v nadmorskej výške 161 – 724 m n. m. Leží vo východnej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny na ľavostrannej nive a náplavových kužeľoch rieky Nitry a jej ľavostranných prítokoch. Lesný porast reprezentujú dubohrabové porasty, bučiny, javor a jaseň. Menšie plochy zaberajú ihličnaté porasty, tvorené borovicou, smrekom a smrekovcom opadavým. Prevažnú časť chotára zaberá Nitrianska sprašová pahorkatina, najvýchodnejšiu časť chotára zaberá hlavný hrebeň Tríbečského pohoria, ktorý pozostáva z kryštalických hornín a kremencov starších druhohôr. K dominantám pohoria patrí Hôrka (254 m), Hájvŕštek (383 m), Hrdovická (471 m) a Medvedí vrch (719 m).

Klimaticky patrí obec do mierne teplej oblasti, priemerný úhrn zrážok je 600 – 700 mm.
Súčasťou prírodného prostredia obce je tunajší park pri kaštieli s mnohými vzácnymi drevinami. Najcennejší je veľký korkovník amurský.

Solčiansky háj : Prírodná rezervácia vyhlásená v r. 1984, novelizácia v r. 1988, výmera 7,07 ha. Lokalita leží približne 3 km od obce, na okraji lesného komplexu Tríbeča. Geologický podklad územia tvorí kremenec, ktorý vystupuje na povrch vo forme malého hrebeňa. Nadmorská výška je v rozpätí 320- 383 m n. m. Centrálnu časť rezervácie vypĺňa skalná a lesostepná vegetácia, ktorú charakterizujú predovšetkým kručinka chlpatá a janovec (krovitá forma). Osobitnú pozornosť si zasluhuje výskyt druhu hrdobarka páchnuca, ktorá sa tu obdobne ako na lokalite Hrdovická iba vzácne vyskytuje, na východnej hranici svojho rozšírenia. V nadväznosti na skalnú vegetáciu je na strmom 35° svahu riedky porast, pozostávajúci prevažne z duba zimného(95%), v menšej miere z lipy, brestu, hrabu a jaseňa. Kmene sú nízke, košaté, rôzne pokrivené. Lokalita sa svojím významom radí medzi najcennejšie územia v rámci pohoria Tríbeč.





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.