Slovensko, 22. 7. 2008 (TERRA GRATA, n.o.)

Okresné riaditeľstvo PZ v Poprade vydalo učebnicu Autoškola pre deti spolu s multimediálnym CD dopravnej výchovy.

Autormi sú Mgr. Pavol Paračka, Bc.Peter Kovács a Zuzana Valeková.

Učebnicu aj CD schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky ako doplnkové učebné texty a CD dopravnej výchovy pre deti 1. stupňa ZŠ.

V učebnici sa v 6 kapitolách popisujú základné poznatky o premávke na pozemných komunikáciách, ktoré bezprostredne súvisia s cyklistami.

V prvej kapitole sa deti oboznámia s výstražnými, zákazovými, príkazovými a informatívnymi dopravnými značkami a s vodorovným dopravným značením.

Druhá kapitola opisuje správne vybavenie bicykla.

V tretej kapitole sa deti dozvedia základné pravidlá správania sa v dopravných situáciách a to na križovatkách a železničnom priecestí.

Riadené križovatky sú témou štvrtej kapitoly. Deti sa naučia základné princípy svetelných signálov, ale aj čo znamenajú pokyny policajta, ktorý riadi premávku.

Piata kapitola obsahuje modelové situácie križovatiek spolu s vysvetlením prednosti v jazde a poradím, v akom vozidlá prejdú križovatkou.

Posledná šiesta kapitola je vypracovaná v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a deti sa naučia základné postupy pri poskytovaní prvej pomoci.

Súčasťou tematických celkov sú aj kontrolné otázky, prostredníctvom ktorých si deti môžu overiť svoje vedomosti.

Prílohou učebnice je aj CD dopravnej výchovy. Obsahuje päť častí.

V časti Teoretická príprava sú vysvetlené základné dopravné značky, základy správania sa na križovatkách, rozdelenie a popis povinnej výbavy bicykla, svetelné signály, železničný priechod a jednotlivé pokyny policajta. V časti Doplňovačky je úlohou detí doplniť vynechanú dopravnú značku podľa významu do textu. Nachádzajú sa tu 3 rôzne príbehy. V ďalšej časti je úlohou detí vybrať na základe názvu správnu značku zo štyroch ponúkaných možností. Pre deti zrejme najzaujímavejšou časťou sú 3D animované križovatky. Nachádzajú sa tu jednak teoretické riešenia dopravných situácií ale aj test, ktorý je spracovaný zaujímavou formou (napr. cyklista vychádza z domu a cestou do školy prechádza rôznymi križovatkami, ktoré sú náhodne generované). Poslednou časťou je obľúbená hra pexeso s dopravnými značkami.