Kde ide o peniaze, ide často o moc
Slovensko, 19. 10. 2009 (Verejná správa 21/2009)
Finančné právo je jedným z komplexu nástrojov na riešenie nepriaznivej hospodárskej situácie. Štúdium finančného práva patrí medzi náročné pedagogicko-edukatívne prostriedky vzdelávania. Účelom učebnice Finanční a daňové právo z vydavateľstva Aleš Čeněk, s. r. o., Plzeň, je poskytnúť ucelený pohľad na túto problematiku. Publikácia je výkladom finančného a daňového práva. Autori dvoch právnických fakúlt v Českej republike – Právnickej fakulty Plzenskej univerzity a Právnickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne – sa podujali na neľahkú úlohu, ktorú sa im podarilo splniť v rámci svojich predsavzatí. Publikácia je obsahovo členená do dvoch častí, ktoré tvoria samostatné celky – finančné a daňové právo. Každá časť vychádza z tradičného členenia na časť všeobecnú a osobitnú.
Prvá časť s názvom Finančné právo je členená do štrnástich kapitol. Prvé dve sú zamerané na začiatky finančných vzťahov na území Českej republiky a na finančnú vedu a vedu o finančnom práve. Tretia kapitola sa venuje finančnej politike z pohľadu menovej, devízovej a rozpočtovej politiky. Úvod do finančného práva je okruhom štvrtej kapitoly so zameraním na financie a finančné vzťahy, štátny dozor a finančnú kontrolu. Piata kapitola vysvetľuje finančné inštitúcie.
Šiesta kapitola sa venuje rozpočtovému právu. Siedma kapitola s názvom Fondové hospodárstvo sa zaoberá štátnymi fondmi, mimorozpočtovým fondom osobitného druhu, zaisťovacím, osobitným fondom a peňažným fondom územných samosprávnych celkov. Nemenej dôležitá je kapitola zameraná na menové právo. Deviata kapitola je zameraná na bankové právo v Českej republike od histórie až po súčasnosť. Desiata kapitola sa venuje devízovému právu. Jedenásta kapitola s názvom Zahraničné platobné operácie obsahuje vzťahy medzi subjektami z rôznych štátov pri vzájomnom vyrovnávaní platobných záväzkov.
Dvanásta kapitola sa venuje problematike poskytovania služieb v oblasti kapitálových trhov, verejnej ponuke cenných papierov a ochrane kapitálových trhov a investorov. Trinásta kapitola sa venuje poisťovníctvu. Štrnásta kapitola s názvom Európska menová únia je zavŕšením prvej časti tejto publikácie. Ide o záverečný krok v procese integrácie členských štátov krajín Európskych spoločenstiev. Európska menová únia sa opiera o tri piliere: jednotný vnútorný trh (spoločná hospodárska politika), spoločná zahraničná politika a bezpečnostná politika a vytvorenie zásad spolupráce v oblasti práva.
Druhá časť tejto publikácie je zameraná na daňové právo. V rámci tejto časti prvá a druhá kapitola sú zamerané na históriu daňového práva v Českej republike, príjmy verejných rozpočtov, funkcie daní, daňový systém a sústavu. Ďalšie dve kapitoly pojednávajú o priamych a nepriamych daniach.
Piata kapitola charakterizuje clo ako povinnú platbu stanovenú právnymi predpismi. Šiesta kapitola pojednáva o poplatkoch všeobecne. Siedma a ôsma kapitola je venovaná správe daní, poplatkov a daňovému konaniu. Deviata kapitola približuje základy účtovníctva.
Publikácia je pre ľahšiu orientáciu doplnená názornými grafmi, tabuľkami, a nechýba prehľad najdôležitejších pojmov, kontrolné otázky a register. Je určená predovšetkým študentom právnických fakúlt, ale aj širokej odbornej i laickej verejnosti.
Alena PAULIČKOVÁ
Späť
Pridať komentár.
|