Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 VYBERTE KRAJ
Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Od Stonehenge k informačným diaľniciam

Slovensko, 4. 12. 2007 (Verejná správa 24/2007)



Informácie sú najcennejšou devízou každej organizácie a strategickou surovinou všetkých podnikateľských i správnych procesov. Rýchlosť, s akou sú organizácie, teda aj úrady, schopné využiť informácie na tvorbu nových produktov a služieb je predpokladom ich úspechu. Českí kolegovia z družobnej redakcie Veřejná správa nám počas trojdňovej pracovnej cesty umožnili spoznávať rozvoj informatizácie a postup reformy verejnej správy, budovanie e-governmentu i overovaného Czech Pointu v podmienkach štátnych ustanovizní i samosprávy na rôznych stupňoch riadenia. V Českej republike vypracovali viaceré strategické dokumenty, ktoré v smerovaní k informačnej spoločnosti spravidla nadväzujú na materiály Európskej únie. Takýmto dokumentom bola v roku 2004 Štátna informačná a komunikačná politika e-Česko 2006, ktorú v čase jej vzniku hodnotili ako veľmi modernú. Popri nej existujú i čiastkové stratégie – akou je trebárs Koncepcia rozvoja komunikačnej infraštrukúry verejnej správy.


Vývoj v poslednom období však akoby dával za pravdu tým, čo tvrdia, že úsilie dôsledne a koordinovane zavádzať a rozširovať e-government v Čechách slabne a chýba systematický tlak politikov i riadiacich pracovníkov verejnej správy na zlepšovanie jej činnosti. Týchto kritikov podnecovala i skutočnosť, že sa u našich susedov zrušilo predtým samostatné ministerstvo informatiky a stalo sa súčasťou ministerstva vnútra.


Minister vnútra Ivan Langer má teda v kompetencii dva rezorty a pričlenenie kľúčových činností a úloh informatiky pod jedného svojho námestníka hodnotí ako optimálne. Na priamu otázku, či sa neobáva podstatne zložitejšej situácie pri budovaní e-governmentu bez ministerstva informatiky, odpovedal: „Je mnoho krajín - vyspelých informačných spoločností a nijaké takéto ministerstvo nemajú. Kreuje sa Rada vlády pre informačnú spoločnosť ako strategický a koncepčný orgán štátu. Na jej čele bude premiér, ďalej minister financií a minister vnútra. Takýto orgán bude mať patričnú autoritu pri prerokovávaní a rozhodovaní o zásadných koncepčných otázkach. Pri získavaní verejnosti pre túto náročnú celospoločenskú úlohu bude však veľmi dôležité, koľko finančných prostriedkov pre svoje zámery a vízie v nasledujúcich rokoch získame. Spomeňme trebárs len taký spoločenský problém, akým je korupcia. Som presvedčený, že elektronizácia môže výrazne prispieť k eliminácii tohto nežiaduceho javu, ale aj iných. To je tiež cesta získavania verejnosti pre tento zámer.“


Na novelu kompetenčného zákona, ktorou sa agenda ministerstva informatiky v oblasti e-governmentu a informačných systémov verejnej správy presunula na ministerstvo vnútra, reagoval niekdajší riaditeľ pražského magistrátu, v súčasnosti námestník ministra pre legislatívu, verejnú správu, informatiku a archivníctvo Zdeněk Zajíček slovami: „Pokiaľ sa vo verejnej správe majú udiať dajaké zmeny a má sa hľadať efektívny spôsob výkonu správnych činností, musí to ísť ruka v ruke s tvorbou informačných systémov, ktoré podporujú výkon agend a zlepšujú štandard správnych úkonov i pre občanov.“


Preto na návrh ministerstva vnútra česká vláda schválila jednotný projekt komunikačnej infraštruktúry, do ktorej sa postupne zapoja všetky úrady, tiež obce a kraje. Projekt Czech Point má po rozšifrovaní jednotlivých písmen v názve podobu: Český Podací Overovací Informačný Národný Terminál a v podstate znamená také miesto výkonu štátnej správy, kde by občan v budúcnosti mal získať všetky potrebné informácie o údajoch, ktoré sa o ňom vedú v centrálnych registroch. Mal by právo z týchto registrov a na tomto univerzálnom mieste v priebehu niekoľkých minút získať overené výstupy či už z katastra nehnuteľností, obchodného a živnostenského registra, registra trestov, ale aj iných úradných registratúr. Czech Point takto odbúra preťaženosť úradov z vydávania veľkého množstva týchto dokladov. Odskúšanie pilotných projektov prebehlo v prvom polroku 2007 v 35 obciach, od januára 2008 má byť Czech Point zavedený v 1300 obciach a mestách, prakticky na všetkých miestach s matričným úradom. Českí kolegovia nám umožnili získavať poznatky o testovaní e-governmentu na mestských úradoch v Strakoniciach a Vodňanoch.


Strašiak územnej reformy


Kanceláriu riaditeľa odboru územnej správy na Ministerstve vnútra Českej republiky Ing. Jaroslava Maršíka, CSc., obchádza strašidlo územnej reformy. Hovorili sme spolu o bežných prevádzkových problémoch, ale aj o koncepčných otázkach, akými je príprava nového zákona o územnom usporiadaní. Nová legislatívna norma je už dlhší čas pripravená, ale zákonodarcovia akosi otáľajú s jej uvedením do života. Rozsahom neveľký zákon, ktorý má v pripravovanej podobe sotva šesť paragrafov, si medzi sebou pohadzujú kabinet i parlament ako horúci zemiak. Jedným z hlavných problémov sú krajské súdy a polícia, ktorých organizácia zatiaľ plne nezodpovedá územiu terajších krajov. 


„Zatiaľ niet odvahy dať mu definitívu. Dopadmi zapôsobí na kraje i na obce a zladiť všetky vnútorné i protichodné záujmy nebude ľahké,“ podotkol náš hostiteľ a dodal: „Keďže chýba politická vôľa prijať zákon v pripravenej podobe, váha sa s jeho posunutím do parlamentu, aby v ňom poslanci nenarobili príliš veľa zásahov.“


Hľadanie optimálneho územného usporiadania a ladenie kompetencií medzi štátnou správou a samosprávou spôsobuje v súčasnosti na tomto odbore asi najviac vrások. Norma má upraviť hranice katastrov iba v tridsiatich troch obciach z celkového počtu šesťtisíc tristo českých sídel. Po vyriešení všetkých predošlých sporných otázok, keď zasahovala do života asi dvadsiatim tisíckam občanov, sa v terajšej podobe dotkne už vari iba troch tisícok obyvateľov.


V otvorenej debate sme sa venovali i ďalším horúcim témam – príspevku na výkon štátnej správy a daniam. Snemovňa schválila, že časť peňazí na výkon štátnej správy pôjde pre obce v podobe dotácií a väčšia časť formou príspevku. Príspevok sa im nevymeriava rovnakým metrom, ale každoročne ho vyratávajú pomerne zložitou metodikou na koeficienty. Pritom sa ako kritérium zohľadňuje počet občanov, ale do úvahy sa berú aj iné charakteristiky, najmä veľkosť správneho územia obce či mesta s rozšírenou pôsobnosťou. Tým pripadne zavše trojnásobok prostriedkov, ako iným, ľudnatejším, ale bez rozšírenej pôsobnosti. Neraz treba zložito vysvetľovať, prečo je to tak a nie vždy je úsilie vrchnosti nediskriminovať nikoho správne pochopené. Kolotoč neprestáva ...


„Momentálne pracujeme na projekte, ktorým by sme zistili, aké činnosti vykonávajú malé obce fakticky, ktoré by vykonávať mali a čo by mohli posunúť kamsi inde, alebo vyššie. Existuje bakchant povinností, no keď ho ukazujeme starostom, nestačia sa čudovať, čo všetko by mali robiť“, uzatváral riaditeľ J. Maršík.


Kon Tiki na radnici

Vo svojej kancelárii radného na Krajskom úrade v Českých Budějoviciach má inžinier Pavel Pavel maketu slávnej trstinovej plte Thora Heyerdahla, ktorou pred šesťdesiatimi rokmi prekonával oceánske diaľavy. Dobrodružnými výpravami chcel dokázať, že americký kontinent mohli pred tisícročiami osídliť aj Polynézania alebo dokonca Egypťania. Model papyrusového plavidla mal donedávna i v starostovskej pracovni v Strakoniciach, odkiaľ sa v roku 1986 – vtedy ešte ako neznámy, ale trúfalý mladý muž – vybral spoločne so slávnym Nórom na Veľkonočné ostrovy, aby svetu odhalil záhadu tamojších kamenných kolosov. Vyše sto ton ťažkú sochu Moai prinútil kráčať len s pomocou obyčajných lán. Takto mohli tajomné sochy prepraviť na pobrežie zo vzdialeného kameňolomu aj domorodci. Skutočné poslanie týchto monumentov stále však zahajuje rúško tajomstva...


Inžinier Pavel predtým iba s pomocou lán, pák a kladiek „postavil“ na strakonickom sídlisku anglickú kultovú svätyňu Stonehenge – teda – niekoľko jej verne napodobnených menhirov a dolmenov. V libereckej automobilke sme ho o niekoľko rokov neskôr videli dvíhať primitívnymi drevenými klinmi niekoľkomiliónový ozrutný obrábací stroj z montážnej jamy a v Bojniciach chcel takto nadvihnúť veko na mramorovom náhrobku grófa Pálfyho, aby sa vyriešila záhada plačúceho sarkofágu.


Strakonický projekt


Zo strakonického rojka je dnes vážený a rešpektovaný mešťanosta a radný pán – možno až priveľmi vážny. Celú hodinu nám približoval zaujímavosti a krásy Juhočeského kraja a trasy za pamätihodnosťami, kam sa možno dostať na bicykli alebo na koni. Zasvätene však predstavoval aj strategické infraštruktúrne projekty a regionálne operačné programy, autostrádne a železničné dopravné koridory i projekt premeny bývalého vojenského letiska v Plané na civilné. Nás však zaujímala najmä metropolitná sieť moderného mesta. Projekt – Strakonice.net, ktorý je zameraný na rozvoj a modernizáciu v oblasti informačných a komunikačných technológií a poslúži nielen obyvateľom Strakoníc, ale i regionálnej a miestnej správe, podnikateľskej sfére, a tiež návštevníkom mesta.


„Chceme premeniť Strakonice na moderné mesto 21. storočia s počítačovo gramotným obyvateľstvom,“ predstavoval zámer inžinier Pavel. Mestský úrad a mestské organizácie dostanú možnosť kvalitného a bezpečného pripojenia k internetu – na informačné diaľnice.


Dôjde k prepojeniu vnútorných lokálnych počítačových sietí organizácií sídliacich v niekoľkých budovách. Občania a návštevníci mesta dostanú k dispozícii päť infokioskov s verejným internetom. Infokiosky budú umiestnené v mestskom informačnom centre, v budovách mestského úradu na Veľkom námestí i v Smetanovej ulici, na hrade, v kultúrnom dome a na plaveckom štadióne. Zavedú vysielanie infokanálu na internete a v meste umiestnia štyri webové kamery, ktoré turistom umožnia pohľady na zaujímavé miesta. Na systém napoja i hasičský a záchranný zbor Strakoníc tak, aby bolo možné zabezpečiť aktuálne a presné informácie z mestského kamerového systému. Sledovanie hladiny rieky v reálnom čase napríklad počas povodní poslúži pre radu obrany a krízový štáb mesta, ktoré v prípade potreby zasadajú v objekte hasičského a záchranného zboru. Vďaka tomuto projektu posilnia bezpečnosť občanov a lepšie ochránia ich majetok. Technické služby mesta budú využívať infraštruktúru siete na riadenie technológie prevádzky vodovodu a kanalizácie i na zabezpečenie ochrany vlastných objektov.


V Strakoniciach, ale i v Českých Budějoviciach – ako zdôraznila tlačová hovorkyňa krajského úradu Maria Ptáčková – predpokladajú jednoznačný nárast využívania informačných a komunikačných technológií nielen v meste samotnom, ale v celom regióne. Všetky časti projektu majú za cieľ zjednodušiť, sprehľadniť a okamžite ponúknuť informačný servis v meradle zodpovedajúcom veľkosti mesta a požiadavkám jeho občanov. Projekt spolufinancovala Európska únia v rámci Spoločného regionálneho operačného programu, Priorita 2: Regionálny rozvoj infraštruktúry, Opatrenie 2.2: Rozvoj informačných a komunikačných technológií v regiónoch.


Vodňanský terminál

Pilotný projekt Českého Podacieho Overovacieho Informačného Národného Terminálu testujú v desiatkach českých a moravských mestách. Jedným z nich sú aj Vodňany. Desaťtisícové mestečko v minulosti známe rybníkovým hospodárstvom, produkciou tovární na reťaze, pletený tovar a cementové výrobky, sa v minulých desaťročiach zviditelňovalo výstupmi Výskumného ústavu rybárskeho a najmä výchovou rybárskych odborníkov na tunajšej odbornej škole.


Tajomník mestského úradu Jiří Horánek nám približoval prvé skúsenosti s uplatňovaním Czech Pointu.


„Dá sa povedať, že máme za sebou etapu elektronizácie a teraz vstupujeme do ďalšej – do etapy integrácie a zvyšovania pridanej hodnoty,“ vyjadril sa obrazne. Ako sme pochopili z rozhovorov s odbornými pracovníčkami úradu, riekou Otavou ešte pretečie dosť vody, aby sa o vodňanskom termináli dalo hovoriť ako o univerzálnom mieste, kde si možno vybaviť všetky veci, ktoré potrebuje občan od úradu.


Čas aj toto konštatovanie skôr či neskôr odsunie do minulosti tak, ako to výstižne vyjadril Cicero. Jeho slová sme si zapísali pri vstupe do českého Národného archívu v Prahe: „Dejiny sú svedkovia času, svetlom pravdy, živá pamäť, učiteľka života a posol minulosti.“ Všetko, čo dnes urobíme, je už zajtra minulosťou. Možno povedať, že k nej smeruje každý ľudský krok – či už ho urobíme naozaj alebo stlačením klávesy na počítači.


Emil SEMANCO


Späť


Pridať komentár.

Komentáre
Komentár Meno
Dátum
Žiadny komentár nebol pridaný, vyjadrite svoj názor.
 

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.