Diagnózy a terapie súčasného sveta

Slovensko, 30. 5. 2008 (Verejná správa 11/2008)

Dvaja rešpektovaní profesionáli v oblasti medzinárodných vzťahov – poslanec Európskeho parlamentu Miloslav Ransdorf, podpredseda politickej skupiny konfederácie Európskej zjednotenej ľavice a Severskej zelenej ľavice (GEU/NGL), a jeho blízky spolupracovník Stanislav Suja, niekdajší československý veľvyslanec v New Yorku pri Organizácii spojených národov a aj vo Washingtone, v knihe s príznačným názvom Svět zleva (Ottovo nakladatelství, Praha 2007) prinášajú znepokojujúce i nádeje vzbudzujúce posolstvo o súčasnom stave ľudstva a o možnostiach jeho ďalšieho vývoja v planetárnych dimenziách.

Publikácia je nabitá závažnými faktami o aktuálnom dianí, ktoré autori kompetentne včleňujú do podstatných a podmieňujúcich historických súvislostí – osobitne na pozadí skúseností z predchádzajúcej etapy bipolárneho usporiadania sveta, ktorá dostala charakteristický názov studená vojna. Na základe dôvernej a dôkladnej znalosti medzinárodných mocenských technológií a praktík charakterizujú kľúčové riziká ďalšieho osudu ľudskej civilizácie. Zároveň naznačujú reálne východiská vedúce k postupnému prekonávaniu nahromadených i predpokladaných a stupňujúcich sa problémov sveta v rovine politických, bezpečnostných, ekonomických, ekologických, sociálnych a kultúrnych riešení.

Autori načrtávajú demografické a hospodársko-sociálne trendy, mapujú význam geopolitických záujmov a analyzujú proces vytvárania novodobého impéria bez hraníc. Ponúkajú pohľad na správanie sa a rozhodovanie na najvyšších poschodiach superveľmoci, zamýšľajú sa nad postavením OSN, upozorňujú na nebezpečenstvá lovenia v kalných medzinárodných vodách a poukazujú na odstraňovanie koncepcie národných štátov i princípu suverenity. Porovnávajú odlišnosti a podobnosti fundamentalizmov. Zaoberajú sa stratégiami a taktikami dočasných spojenectiev. Venujú sa profilovaniu Európskej únie s tendenciou objasniť šance na jej úspech a vytvorenie európskeho sociálneho modelu, ale obnažujú aj alternatívy pre prípad, že európsky projekt zlyhá. Plasticky zobrazujú pulzujúce vzťahy v trojuholníku USA – NATO – EÚ s dôrazom na úlohu vojenského piliera NATO a prezentujú zmeny v prístupoch štátov ku konfliktom. Odhadujú postup islamských teroristov a hovoria o legitímnych aspektoch národnooslobodzovacích úsilí. Panoramaticky zachytávajú víziu budúceho viacpolárneho sveta. Dielo tematicky vyúsťuje do sféry potenciálnych podôb sociálnych protestov, perspektívnych prvkov ľavicovej alternatívy a objektívneho procesu integrácie ľavicových hnutí.

Prítomné dejstvá dramatického pohybu, ktorého hlavným protagonistom je globálne impérium s vedúcim postavením USA, nenapĺňajú optimizmom. Spojené štáty, ktoré reprezentujú záujmy rozhodujúcich nadnárodných skupín koncentrovanej súkromnej a finančnej moci, aj v prípade Kosova ukazujú na nepoučiteľnosť z doterajších kríz a tragédií, ako aj na sklon uskutočňovať menej pravdepodobné, ale o to riskantnejšie scenáre geopolitickej expanzie kdekoľvek na svete.

Pavol JANÍK