Ako pred štátnymi orgánmi neprehrať

Slovensko, 28. 5. 2009 (Verejná správa 11/2009)

Nedávno sa študentom právnických fakúlt na Slovensku, pracovníkom správnych orgánov, odbornej a laickej verejnosti dostala do pozornosti publikácia Správne právo procesné, jednotlivé druhy rozhodovania. Knihu vydalo vydavateľstvo Eurounion a pochádza z autorskej dielne dvanástich autorov pod vedením JUDr. Mariána Ševčíka, CSc. Ide o doplnenú a prepracovanú publikáciu Správne právo procesné. Zmeny oproti doterajšiemu dielu sa týkajú aktualizácie textov z dôvodu prijatia nových právnych predpisov. Tie mali priamy dopad na procesnú úpravu a následne aj na rozšírenie autorského kolektívu. Vítanou novinkou je zmena systematiky publikácie a zaradenie novej časti – prílohy, aby mali čitatelia možnosť vidieť niektoré druhy písomných podaní v rámci procesných postupov. Takýto postup výraznou mierou prispieva k názornosti knihy. Jej najdôležitejším cieľom je ponúknuť čitateľovi informácie o osobitných druhoch správneho konania. je Značne rozsiahla publikácia obsahuje opisy konkrétnych prípadov, ktoré majú ilustrovať praktickú aplikáciu právnych informácií.

Každý človek prichádza počas svojej existencie do styku so správnymi orgánmi. Preto by mal poznať práva a povinnosti nielen správnych orgánov, ale aj spravovaných subjektov, vrátane procedurálnych postupov na uplatňovanie práva a domáhania sa plnenia povinností. Na tom má záujem celá spoločnosť. Publikácia je veľmi prínosná i preto, lebo rozširuje obzory tých, ktorí aplikujú procesné ustanovenia v praxi. Najmä v samospráve, na ktorú bol v poslednom období prenesený výkon veľkého množstva úloh štátnej správy, majú tí, ktorým prislúcha aplikovať normy procesného správneho práva, vo vedomostiach veľké medzery.

Autori sa snažili sprehľadniť a zrozumiteľne rozpracovať situáciu v rozhodovaní orgánov verejnej správy, konkrétnejšie v príslušnom úseku štátnej správy najmä so zreteľom na požiadavky praxe. Nemožno im uprieť snahu rozobrať aj také druhy konania, ktoré doposiaľ nie sú v slovenských učebniciach spracované, napríklad konanie pred Národným bezpečnostným úradom. Doteraz sa v štátnej správe napríklad venovala len malá pozornosť konaniu na úseku správy informácií a správnemu konaniu v zdravotníctve, najmä po riadiacich a vlastníckych zmenách v tomto odvetví. Za prínosné možno považovať aj spracovanie procesno-právnych aspektov pôsobnosti prokuratúry vo verejnej správe, čím sa autori zaradili medzi priekopníkov v tejto oblasti.

Renáta JEŽKOVÁ