Za viac peňazí viac svetla nebude

Slovensko, 18. 2. 2010 (Verejná správa 2/2010)

V tomto roku dostali obce a mestá niekoľko príležitostí, aby mohli získať nenávratné finančné príspevky na modernizáciu verejného osvetlenia z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu. Prof. Ing. Pavol Horňák, DrSc., vo svojej poznámke poukazuje na niektoré chybné východiská v predložených projektoch.

Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra pripravili pre záujemcov novelizovanú príručku a hodnotiace hárky. Markantné je to, že sa hodnotiace kritériá od výzvy k výzve sprísňujú.

Správne a objektívne vyhodnotiť desiatky projektov podaných v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast sa nedá iba podľa uvedených zvolených technických riešení. Treba urobiť aj seriózny svetelnotechnický výpočet, z ktorého bude jasné, či budú zabezpečené požiadavky príslušnej technickej normy, koľko energie sa reálne ušetrí pri prevádzke verejného osvetlenia, či bude menej svetelných emisií a či sa pridelené finančné príspevky využijú naozaj účelne a efektívne.

Varovným príkladom je módny trend inštalovania LED svietidiel (light-emitting diode), ktorý živia rôzni priekupníci pod bombastickými sloganmi. Na báze obchodného marketingu spracované žiadosti sú síce zdanlivo optimistické a ambiciózne, ale nestoja na reálnych základoch a nezodpovedajú skutočným potrebám obcí a miest. Preto spravidla skončia v koši. Dôsledný postup rezortu hospodárstva je namieste, lebo schvaľuje iba tie najlepšie prepracované projekty, ktoré sú objektívne šité na konkrétne obce a mestá. Pre žiadateľov je napokon vždy lepšie nepochodiť doma, ako s hanbou vracať rozdiely medzi oprávnenou a vyplatenou cenou do Bruselu.

Módny neznamená efektívny

V projektoch sú povolené iba najefektívnejšie svetelné zdroje. Minimum je 87 lm/W (lumenov/watt). Vychádzajme z toho, že merný výkon vysokotlakových sodíkových výbojok dosahuje asi 150 lm/W, ale najvyšší merný výkon LED svietidiel je iba 80 lm/W. Pritom treba mať na pamäti, že svetelný tok LED sa s rastúcou teplotou lineárne znižuje. Okrem toho nikde nemožno zaručiť po celý rok ustálené poveternostné podmienky, predovšetkým teplotu. A práve od nej závisí životnosť LED svietidiel. V reálnych podmienkach majú tieto svetelné zdroje namiesto obchodníkmi proklamovaných stotisíc hodín maximálne dvadsaťtisíc, zatiaľ čo vysokotlakové sodíkové výbojky dosahujú životnosť minimálne dvadsaťštyritisíc hodín. Nemožno obísť ani problematickú výmenu LED svietidiel. Ich vývoj napreduje tak rýchlo, že typy, ktoré sú dnes na trhu, zajtra nenájdeme ani v bazári. Tento druh svetelných zdrojov je použiteľný iba pre triedu osvetlenia S7, čiže v situáciách, na ktoré nie sú stanovené žiadne svetelnotechnické požiadavky. Pritom by sa v projektoch mal bežne brať do úvahy dopravný priestor triedy CE pre vodičov motorových vozidiel a pre iných užívateľov pozemných komunikácií.

Skutočné a fiktívne výhody

Z viacerých projektov môžeme vyčítať, že použitím LED svietidiel pri paušálnej dobe svietenia 3900 hodín sa za rok na jedno modernizované svietidlo usporí až 200 kWh. V tomto kritériu žiadatelia formálne naplnili dôležité kritérium projektu. Lenže pôvodná vysokotlaková sodíková s výkonom 400 wattov má svetelný tok asi 48 000 lumenov, čiže merný tok 120 lm/W. Aby ju LED svietidlo prekonalo, muselo by mať pri príkone 80 W merný výkon 600 lm/W. Pritom teoreticky dosiahnuteľný merný výkon monochromatického žiarenia pri vlnovej dĺžke 555 nm pri dennom videní je 683 lm/W. LED svietidlo s príkonom 80 W môže mať merný výkon iba okolo 45 lm/W. Modernizovaná vysokotlaková sodíková výbojka s výkonom 50 W vykazuje svetelný tok 3500 lm. Takže z pohľadu predpokladaných príkonov LED nemôže dnes konkurovať strednej triede vysokotlakových sodíkových výbojok.

Pri ekvivalentnej zámene má LED svietidlo o 30 W vyšší príkon ako konvenčná výbojka, čo predstavuje ročnú stratu elektrickej energie 117 kWh na svetelný bod. Pritom modernizácia VO nesmie poskytovať horšie svetelnotechnické vlastnosti ako doterajšie osvetľovacie sústavy pozemných komunikácií. Z toho vyplýva, že bez predloženia svetelnotechnického výpočtu a tabuľky svietivosti podľa príslušnej slovenskej technickej normy nemožno preukázať, že údaje projektu sú v súlade s výzvou.

LED svietidlá nemôžu dosahovať také závesné výšky a vzdialenosti medzi svietidlami ako bodové svietidlá s výbojkami, čo zvyšuje rozpočet a znižuje efektívnosť celého projektu. Sklon LED svietidiel v prevádzke do 15 percent od vodorovnej osi nahor spôsobí zvýšenie svetelných emisií, čiže plytvanie svetlom.

Ak pri ekvivalentnej zámene majú LED svietidlá vyšší príkon ako konvenčné výbojky, neobstojí ani tvrdenie navrhovateľov o výrazných úsporách kábelových rozvodov. Káble sa dimenzujú nielen na prenášaný výkon, ale aj na povolený úbytok napätia. Stmievateľné elektronické predradníky pre výbojky, ktoré zahŕňajú možnosť regulovať intenzitu osvetlenia v rôznych časových intervaloch, zabezpečia obci nielen úsporu energie až o 40 percent, ale aj zníženie nákladov na prevádzku a údržbu efektívneho osvetlenia pozemných komunikácií.

Pavol HORŇÁK