Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Píla

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Píla - História


Prvá písomná zmienka o obci Píla sa datuje do roku 1534, kedy sa nazývala Bolyarpecl. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1536 je písomne doložený názov Fyurez, z roku 1545 Pylafyriz, z roku 1773 Pila, z roku 1920 Tekovská Píla, z roku 1927 Píla. Po maďarsky sa obec nazývala Pila, Dóczyfurésze, po nemecky Palisch, Polisch.

Obec je prvýkrát písomne doložená v portálnom súpise tekovskej stolice z roku 1534. Patrila hradnému panstvu Revište, od roku 1672 časť obce patrila paulínom z Lefantoviec, po zrušení rehole pripadla táto časť verejným základinám a dóczyovská časť prešla pod správu Banskej komory. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žarnovica, kraj Banskobystrický.

V roku 1536 mala obec 4 porty, v roku 1601 37 domov a zemepanský mlyn, v roku 1715 61 daňovníkov, 3 mlyny, výsek mäsa, krčmu a 42 remeselníkov, v roku 1828 tu bolo 209 domov a 1460 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, drevorubačstvom, chodili na sezónne práce. Značnú časť obyvateľov tvorili Nemci, po oslobodení boli vysídlení. Pílu osídlili obyvatelia Nemcami vypálených okolitých obcí. V roku 1958 bola poľnohospodárska pôda včlenená do Štátneho majetku Žiar nad Hronom. Časť obyvateľov pracovala v priemysle v Žiari nad Hronom, Dolných Hámroch, Žarnovici.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť



 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.