Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Bzenica

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Bzenica - História


Prvá písomná zmienka o obci Bzenica je doložená z roku 1326. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1326 je písomne doložený názov Bezenche, z roku 1773 Bzenicza; po maďarsky sa nazývala Szénásfalu, po nemecky Senitz.

Obec sa prvýkrát spomína v roku 1326 v majetkovom spore tunajších zemanov s levickým kastelánom. V 15. storočí patrila panstvu Revište, od roku 1536 postupne mestu Banská Štiavnica, Dóczyovcom, Štefanovi Zobonyiovi, od roku 1601 panstvu Šášov. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 obec patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žiar nad Hronom, kraj Banskobystrický.

V roku 1601 mala obec 70 domov, v roku 1720 37 daňovníkov (v roku 1715 sa spomínajú aj baníci, remeselníci a obchodníci), v roku 1828 mala 84 domov a 560 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, ktoré zostalo hlavným zamestnaním aj po roku 1918. V roku 1957 bolo založené JRD, ktoré v roku 1961 prešlo do Štátneho majetku v Žiari nad Hronom. Obyvatelia pracovali v Štátnom majetku (ŠM) a v priemyselných podnikoch v Žiari nad Hronom, Vyhniach a Žarnovici.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.