Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou
Cigeľka

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Cigeľka - Kultúrne dedičstvo


Pamiatky

 

Kostol gréckokatolícky klasicistický z roku 1816

 

 

Tradície

 

Potočná radová zástavba. Z prelomu 19.-20. storočia sú zrubové domy so sedlovou šindľovou strechou spoločnou aj pre hospodárske stavby, s komorou pri izbe a vstupnou prechodnou sieňou. Predĺžené podstrešie na zadnej strane sa využívalo ako skladovací priestor uzavretý stenou stĺpikovej konštrukcie. V 1. polovici 20. storočia tu ešte tkali plátno a činovať s prevládajúcou červenou farbou a vyrábali kožúšky. Variant východoslovenského ľudového odevu.

Mužský odev ; Košeľa (košuľa) z dom. plátna bez goliera, rukávy s manžetami, niekedy zdobené červenou prietkou. Plátenné drelichové nohavice s lemovaný­mi rázporkami bez ozdôb, súkenné nohavice (kološne), Kožúšok (kožušanka) so zapínaním v podpazuší, vesta (lajblík) z tmavomodrého súkna lemovaná čer­veným súknom a dvoma radmi kovových gombíkov. Zimný odev: kabát z domáceho bieleho súkna kimonového strihu (hunka), lemovaný čiernym súknom, novší strih ako mestské saká, kožuch dlhý s rukávcami bielej barančiny, na nohách krpce, baganče. Na hlave nosia čierny klobúk (kalap) s okrúhlym dienkom a nahor vyhnutou priľahlou strieškou.

Ženský odev: úzky spodník (podolok) z domáceho plátna. Oplecko (opľiča) z domáceho plátna so širokými naberanými krát­kymi rukávmi z tenšieho plátna s prešitím cez vrapy nad lakťami; rukávy sú ukončené volánom zo strojo­vej výšivky. Sukňa (kabát) z bieleho plátna i kupova­ných materiálov siaha do polovice lýtok. Zástera (šurc, fartuch) z tmavého glotu, lemovaná volánom alebo čipkou. Živôtik (ľajblik, bruslik) biely plátenný, vyšitý plným stehom (pestrofarebný kvetinový ornament), alebo z farebných saténov a brokátov s nášivka­mi. Na živôtik sa preväzovala krížom cez prsia kašmírová kvetovaná šatka so strapcami (chustka). Zimný odev: Kabátik z bieleho súkna (hunka) ob­dobný ako starší typ u mužov. Kožuch z bielej baranči­ny, novšie typy vizitka a bľuza preberajú funkciu základného odevu; nosia sa namiesto oplecka. Obuv: krpce, čižmy a poltopánky. Starší účes vydatých žien (tzv. chomľa) bol upravený na drôtenej odložke alebo upevnený ihlicou, novší — uzol z vrkoča (konťa); na účes sa dával čepec z kartúnu alebo barchetu s háčkova­nou alebo sieťovinovou čelenkou, na čepiec šatky z rozličných materiálov - plátenné biele šatky majú jeden roh vyšívaný.

Výzdoba odevu je veľmi skromná, tak­mer bez výšivky (iba na odevoch novšieho pôvodne plný steh, rastlinný ornament). Známe sú tradičné tance: čiriana, maďarská obertana (do šaflika), cuperpoľka (hopspolka), skákaná, do kolečka (do kačala), dribna, valster, ľapkaná, večerši tanec, tanec medveďa, hrožena, jak židofka sabat mala.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť

 









 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.