Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Dolná Mičiná

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Dolná Mičiná - Príroda


Obec Dolná Mičiná leží vo Zvolenskej kotline v doline Mičinského potoka. Nadmorská výška v strede obce je 389 m. n. m., 370 - 595 m. n. m. v chotári. Členitý pahorkatinný povrch chotára tvoria v strednej a južnej časti treťohorné usadeniny (štrky) a andezity, v severnej druhohorné vápence. Pôdy sú tu prevážne ilimerizované. V západnej časti a v severovýchodnom cípe sú dubové lesy. V chotári je studená zemitoželezitá kyselka.

Národná prírodná pamiatka (NPP) Mičinské travertíny bola vyhlásená v roku 1979 na ochranu údolnej travertínovej terasy s recentnými i fosílnymi akumulačnými formami travertínov (pramenitov). Vznik Mičinských travertínov podmienili vývery hydrouhličitanových vápenato-horečnatých minerálnych vôd na tzv. Pohronskom zlome.
V území sú zastúpené travertínové kopy bochníkovitého alebo nízkokužeľovitého tvaru a morfologicky rozdielne krátery kotlovité, studňovité, miskovité, uzavreté a mičinské s charakteristickým previslým valom a žliabkovitým odtokom. Najväčšia akumulácia travertínov vznikla v mladších štvrťohorách. Ich tvorba prebieha dodnes. Travertíny usadené horniny, vznikajú na miestach výveru minerálnej vody na povrch, kde je z hĺbky zeme vodou často vynášaný okrem iných minerálnych látok aj rozpustný kyslý uhličitan vápenatý. Priamo v prameni a v blízkosti jeho vyvierania z takej vody vzikajú usadeniny, známe ako travertíny, v podobe bochníkovitých vyvýšenín, tzv. kôp.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku 1. časť

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.