Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Dolné Zahorany

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Informácie

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11786

Počet fotografií:
9383

 

 

 

Dolné Zahorany - História


Obec sa spomína od r. 1341 pod menom Hegmuky, neskôr Hegymeg (1427), Maďarské Záhorany (1920), Uhorské Zahorany (1927); maďarsky Hegymeg. Dnešný názov obce Dolné Zahorany sa používa od roku 1948.

Obec pôvodne ležala v doline medzi Padarovcami a Lukovištím. V roku 1566 ju Turci spustošili a obyvatelia si založili novú obec na vyššie položenom mieste. Od roku 1341 patrila hradnému panstvu Hajnáčka, konkrétne Séčeniovcom. Do konca 16. storočia sa vo vlastníctve obce vystriedalo deväť šľachtických rodov. Uvádza ich monografia Ľ. Sokolovského o dejinách Malhontu. Z nich si pozornosť zasluhujú Parlagiovci, ktorí si v Dolných Záhoranoch uplatňovali zemepanské práva plných 40 rokov – v rokoch 1552 až 1592. Neskorší majitelia obce sa už konkrétne neuvádzajú.

Je zaujímavé, že historickým symbolom obce od roku 1774 je cirkevný motív, a to aj napriek tomu, že farský kostol zasvätený sv. Michalovi postavili až v roku 1885. Na pečatidle Dolných Záhorian z roku 1774 je vyrytý na pažiti kľačiaci svätec, pred ním leží lev. Rok vzniku pečatidla je rozložený po stranách svätca, nad číslicami sú po dve ružičky. Kruhopis pečatidla znie: „SIGILLUM MAGYAR HEGYMEG 1774“. Odtlačok pečatidla našiel a uverejnil Š. Otruba na dokumente z roku 1786.

Okrídlený lev je atribútom sv. Marka, a tak predpokladáme, že aj na pečatidle Dolných Záhorian je svätý Mark, aj keď nemá gloriolu okolo hlavy. Jeho vzťah k Dolným Záhoranom zatiaľ síce nepoznáme, nie je však pre obec cudzí. Sv. Marek evanjelista sa totiž nachádza na stropnej maľbe kostola. V budúcich výskumoch je potrebné osvetliť, čo bolo podnetom k jeho voľbe za obsah obecného znaku.

Spolu s týmto pečatidlom v druhej polovici 19. storočia obec používala aj nápisovú pečiatku s nemeckým textom: „GEMEINDE MAGYAR HEGYMEG“. Našla sa na písomnostiach z roku 1865 a 1866.

V chotári obce v posledných dvoch desaťročiach 18. storočia vznikla osada Malé Záhorany, o ktorých je konkrétna písomná správa z roku 1802. Táto osada, pochopiteľne nemala ani vlastnú správu a nevyvíjala ani žiadnu kancelársku činnosť. Nepoužívala teda žiadny znak.

V r. 1828 mali Dolné Zahorany spolu s obcou Horné Zahorany 38 domov a 281 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. V rokoch 1938 – 1944 bola obec pripojená k Maďarsku. JRD tu bolo založené v r. 1952.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť a podkladový materiál z obce

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.