Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Hodruša - Hámre

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Hodruša - Hámre - História


Obec Hodruša-Hámre vznikla zlúčením obcí Dolné Hámre a Banská Hodruša.

Banská Hodruša: je doložená z roku 1367 ako Horusche, z roku 1952 ako Banská Hodruša; maďarsky Hodrusbánya; nemecky Hodritsch, Hödritsch. Podľa tradície Banskú Hodrušu založili obyvatelia osady Kerling, ktorú v roku 1352 zničili v ozbrojenom boji s Banskou Štiavnicou vojaci kastelána hradu Šášov. Listinne je doložená z roku 1376 ako vonkajšia ulica Banskej Štiavnice. Počet obyvateľov rýchle vzrastal, v 15. storočí tu žilo okolo 1500 ľudí. Hodrušania ťažko znášali závislosť od Banskej Štiavnice a usilovali sa stať slobodným kráľovským mestom. Vzbury proti tejto závislosti v roku 1424 a najmä v rokoch 1488-1502 však kráľovský dvor riešil v prospech Banskej Štiavnice. V týchto vzburách hrali určitú úlohu i soc. momenty. Hodrušania boli najrevolučnejším elementom i v banskom povstaní v rokoch 1525-1526. Banská Hudruša bola jedným jeho centrom. Baníci si vytvorili vlastnú polovojenskú organizáciu a do útoku na Banskú Štiavnicu sa usilovali získať aj baníkov z Pukanca, mali styky s baníkmi v Kremnici a Banskej Bystrici. Už vo februári 1525 bol popravený jeden z vodcov vzbury Hans Huml, v apríli 1525 odsúdil potom palatín Verböczy na smrť všetkých jej vodcov. Banská Hodruša bola ohniskom aj banských štrajkov a vzbúr v rokoch 1606-1610 a 1644. Pred pustošením Turkov i cisárskych vojsk v 16. a 17. storočí sa obyvatelia často zachraňovali tým, že žili pod zemou v baniach. V 18. storočí tu vybudovali vodné nádrže pre pohon banských strojov a úpravu rúd. Hodrušskí baníci sa podieľali na vzburách a štrajkoch v rokoch 1707, 1722, 1812-1813. Boje neustali ani za kapitalizmu – k nepokojom a štrajkom došlo v rokoch 1848, 1852, 1894, 1896, 1906 a 1917.

S postupným úpadkom baníctva a hutníctva pracovali obyvatelia aj v iných odvetviach. V prevádzke bolo niekoľko podnikov a pivovar. Po vzniku ČSR sa zamestnanie obyvateľov nezmenilo. Obyvatelia podporovali partizánske skupiny na okolí a zúčastnili sa SNP. Osadu Rumplovská fašisti vypálili a obyvateľov vyvraždili. V roku 1952 sa Banská Hodruša stala samostatnou obcou.

Dolné Hámre: Obec sa spomína v roku 1391 ako Hamor, v roku 1773 Dolné Hamry, v roku 1920 Dolné Hámry, v roku 1948 Dolné Hámre; maďarsky Alsóhámor; nemecky Unterhammer.

Patrila panstvu Reviašte od 17. storočia správe Ban. komory. V roku 1663 obec spustošili Turci, dosídlená bola pootvorení nálezísk v Banskej Hodruši začiatkom 18. storočia. V roku 1828 mala 86 domov a 584 obyvateľov. Spracúvali vyťaženú rudu v blízkej banskej oblasti. V roku 1838 dostala obec trhové právo. V roku 1895 postavili tu závod Sandrik na výrobu strieborného a alpakového riadu. Obec sa zapojila do SNP. Počas SNP vyrábal závod míny pre povstaleckú armádu. Po oslobodení nastal všestranný rozvoj obce. Obyvatelia pracovali prevažne s závode Sandrik.

Zdroj: Vlastivedný slovník obci na Slovensku, 1. časť

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.