|
|
Hriňová - Príroda
Hriňová leží v úzkej doline Slatiny v juhozápadnej časti veporského Slovenského rudohoria a na svahoch Poľany. Nadmorská výška v strede obce je 500 m n. m., v chotári 450-1458 m n. m. Členitý chotár tvoria žulové horniny, andezity a ich tufy. Okrem juhozápadu je zalesnený ihličnatým a zmiešaným lesom. Má hnedé lesné pôdy. Je tu údolná vodná nádrž s priehradou, postavenou v roku 1965.
Masív Poľany vznikol v treťohorách sopečnou činnosťou. Geologické podložie tvoria andezity a iné sopečné horniny (aglomeráty a tufy), tvoriace po obvode hrebeňa početné scenericky pekné útvary. Na andezitovom prahu sa vytvoril aj 20 m vysoký vodopád Bystré.
Významnou zložkou územia sú lesy s hlavnými drevinami – smrek, jedľa biela a buk lesný, ako ukážky rozmanitých zachovalých lesných spoločenstiev vrcholových častí sopečných pohorí. Pôvodné smrečiny často pralesovitého charakteru tu dosahujú svoj najjužnejší výskyt v Západných Karpatoch.
Z bylinného podrastu si zasluhuje pozornosť výskyt viacerých horských druhov mimoriadneho vzrastu, ako kamzičník rakúsky, mliečnivec alpínsky, mačucha cesnačkovitá, kýchavica biela, soldanelka horská a mnohé iné.
 Z hľadiska zoologického je územie pozoruhodné výskytom medveďa hnedého, rysa ostrovida, karpatskej populácie jeleňa a ojedinele aj vlka. K ohrozeným druhom našej fauny patria mnohí zástupcovia obojživelníkov a plazov. Svojim výrazným čierno - žltým zafarbením nás upúta salamandra škvrnitá. Okrem početných druhov spevavého vtáctva sa vyskytuje hlucháň, jariabok hôrny, krkavec čierny.

|