Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Hronská Breznica

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Register faktúr

Register zmlúv

Program rozvoja obce 2015-2023

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Hronská Breznica - Príroda


Obec Hronská Breznica leží v údolí rieky Hron po jeho ľavej strane v Štiavnických vrchoch v nadmorskej výške 275 m. Chotár má vrchovinnový až hornatinový charakter. Nadmorská výška sa pohybuje od 275 v údolí Hrona do 765 m n. m. na kóte Jaseňový vrch.

Dominantou nad obcou je vrch Demian 678 m n. m. (prístup po zelenej turistickej značke), z ktorého je pekný výhľad na obce a osady v Kremnickom pohorí ako aj na údolie Hrona. V jednom z Demianskych brál sa nachádza skalné okno.

Vodný tok Jasenica má prirodzené koryto a zachované brehové porasty. Jeho smerovanie J – S vytvára vhodné podmienky pre prenikanie teplomilných druhov z južných častí na sever. Aj rieka Hron s porastami jelše vŕby a topoľa je cenným prírodným prvkom. žije tu niekoľko druhov rýb, obojživelníkov, plazov a vodných vtákov.

Pohorie Štiavnických vrchov bolo vytvorené sopečnou činnosťou, preto tu z hornín nájdeme najmä pyroklastiká andezitov. Je to spevnený sopečný prach, piesok a kamene vyvrhnutý z krátera. Ostrovkovite sa tu nachádzajú aj skalné sopečné horniny – andezity.

Kopcovitý reliéf neumožňuje poľnohospodárske využitie pôdy a tak asi 3/ katastra zaberajú lesy. Ornej pôdy je len malé percento najmä v údolí Hrona. Zvyšok tvoria lúky a pasienky. V dubovo - hrabových a bukových lesoch rastie okrem týchto drevín aj javor, jaseň, smrek, borovica, lipa, breza. Z kríkov spomenieme drieň, bršlen, tavoľník. Vyskytuje sa tu najmä lesná zver a to jeleň, srnec, diviak, medveď, líška, kuna a iné. z vtákov stoja za zmienku sovy – výr skalný.

Zdroj: Podkladové materiály z obce

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.