Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Kremnické Bane

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Kremnické Bane - História


Prvá písomná zmienka o obci Kremnické Bane je doložená z roku 1361. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1361 je písomne doložený názov Villa Johannis, z roku 1808 Perk, z roku 1920 Piarg, zroku 1927 Piargy, z roku 1948 Kremnické Bane. Po maďarsky sa obec nazývala Jánoshegy, po nemecky Johannesberg, Berg.

V roku 1361 obec osídlili Kremničania. Prvým richtárom sa stal Ján. V roku 1429 obec odkúpilo od komory mesto Kremnica, stala sa jej osadou. Na jej území viedol banský vodovod do Kremnice, ústili tu viaceré šachty. Do roku 1960 obec patrila pod okres Kremnica, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žiar nad Hronom, kraj Banskobystrický.

V roku 1450 obec mala podľa odhadu 125 obyvateľov, v roku 1828 80 domov a 769 obyvateľov, v roku 1849 tu došlo ku krvavej bitke medzi maďarským povstaleckým vojskom a cisárskymi vojskami. Obyvatelia sa zaoberali baníctvom a pracovali v lesoch. Po oslobodení časť obyvateľov nemeckej národnosti vysídlili. V roku 1949 bolo založené jednotné roľnícke družstvo (JRD), ktoré neskôr prešlo do štátneho majetku. V roku 1954 sa osada odčlenila od Kremnice a osamostatnila sa. Neskôr obyvatelia pracovali v podnikoch v Kremnici, pri železnici a v štátnom majetku.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.