Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Ladomerská Vieska

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11786

Počet fotografií:
9383

 

 

 

Ladomerská Vieska - História


Obec Ladomerská Vieska vznikla v roku 1960 zlúčením Ladomeru a Viesky.

Prvá písomná zmienka o obci Ladomer sa datuje do roku 1075, kedy sa nazývala Radmera. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1355 je písomne doložený názov Lodomar, z roku 1340 Lodamer, z roku 1476 Ladomir, z roku 1773 Ladomer, z roku 1920 Ladomír, Hladomer, z roku 1927 Ladomer. Po maďarsky sa obec nazývala Ladomér, Garamladomér.

Prvá písomná zmienka o obci Vieska sa datuje do roku 1332 (Sacerdos), kedy sa nazývala Omnium Sanctorum de Epati. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1773 je písomne doložený názov Vieska. Po maďarsky sa obec nazývala Garammindszent.

Ladomer: V roku 1075 sa prvýkrát spomína potok Radmera pri metácii šúšolského majetku svätobeňadického opátstva. Obec je listinne doložená v roku 1335. Patrila hradnému panstvu Šášov, ktoré tu malo v roku 1340 svoje mýto a v roku 1564 sídlo privizora a komorského prefekta.

V roku 1601 mal Ladomer 25 domov a kúriu rodiny Liptayovcov, v roku 1720 16 daňovníkov, v roku 1828 41 domov a 266 obyvateľov. Za I. ČSR a tzv. slovenského štátu sa obyvatelia zaoberali poľnohospodárstvom, príležitostnými prácami a pracovali aj v lesoch. V roku 1957 bolo založené jednotné roľnícke družstvo (JRD).

Vieska: Vznikla na území šúšolskej oblasti na hranici majetku hronskobeňadického opátstva, v rokoch 1332 – 1337 sa spomína fara a kostol. Obec je doložená v roku 1352. Patrila opátstvu v Hronskom Beňadiku, pred rokom 1601 pripadla hradnému panstvu Šášov, po vymretí Dóczyovcov Banskej komore.

V roku 1601 mala Vieska školu a 23 domov, v roku 1720 krčmu a 15 daňovníkov, v roku 18J28 35 domov a 236 obyvateľov, ktorí obchodovali s ovocím a zeleninou v Kremnici. Za I. ČSR bol vývin podobný ako v Ladomeri.

Ladomerská Vieska: Zlúčené JRD prešlo do Štátneho majetku Žiar nad Hronom. Väčšina obyvateľov pracovala v priemyselných podnikoch v Žiari nad Hronom, v lesoch a v doprave.

Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Kremnica, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žiar nad Hronom, kraj Banskobystrický.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.