Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Lúčky

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Lúčky - História


Prvá písomná zmienka o obci Lúčky sa datuje do roku 1429, kedy sa nazývala Hannushaw. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1808 je písomne doložený názov Lúčka, z roku 1920 Lúčky. Po maďarsky sa obec nazývala Jánosrét, po nemecky Hohheshau.

V roku 1429 obec kúpilo mesto Kremnica od Banskej komory. Lokátorom obce bol možno prvý kremnický richtár Ján. Neskôr patrila znovu Banskej komore. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Kremnica, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žiar nad Hronom, kraj Banskobystrický.

Podľa odhadu žilo v obci v roku 1450 okolo 600 obyvateľov, z toho asi 230 baníkov., V roku 1601 mala obec 57 domov, v roku 1828 74 domov a 796 obyvateľov, ktorí sa zaoberali baníctvom, poľnohospodárstvom a čipkárstvom. Ani za I. ČSR sa zamestnanie obyvateľov nezmenilo. Skoro všetci boli nemeckej národnosti. Po roku 1945 ich vysídlili, z pôvodných obyvateľov zostalo v obci asi 5 %. Dnešní obyvatelia sa prisťahovali z rozličných oblastí Slovenska. V roku 1949 bolo založené jednotné roľnícke družstvo, ktoré v roku 1956 prešlo do štátneho majetku (ŠM). Neskôr obyvatelia pracovali na ŠM a v priemysle v Kremnici.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť

 

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.