Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Modrý Kameň

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v meste

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Mapa

Fórum mesta

Firmy v meste

Správy z mesta

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Modrý Kameň - História


Na území dnešnej obce Modrý Kameň bolo žiarové pohrebisko zo staršej a mladšej doby bronzovej. Hrad, podhradie a rovnomenné panstvo je doložené z roku 1290. Staré a cudzojazyčné pomenovania obce boli: Keykkw (1290), Kekkew (1446), Modrikamen (1773); maďarsky Kékkö, nemecky Blauenstein.
Hrad dobyli v roku 1576 Turci, ktorí ho pred ústupom zničili. Obnovený bol v rokoch 1609-1612, znovu zničený v 2. polovici 17. storočia. V roku 1730 bol na základoch dolného hradu postavený kaštieľ, ktorý zostal v zrúcaninách. Modrokamenské panstvo patrilo Balassovcom. Podhradská osada sa stala mestečkom v roku 1658. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, remeslami, vinohradníctvom a chovom oviec. Od polovice 17. storočia sa tu spomína veľký gaštanový háj patriaci panstvu, vysadený okolo roku 1580. V roku 1828 malo mestečko 163 domov a 1545 obyvateľov. V 2. polovici 19. storočia sa stalo sídlom slúžnovského obvodu.
Počas trvania Slovenskej republiky rád bolo v obci sídlo okresnej rady. Od roku 1923 bol sídlom okresu. V roku 1931 tu bol štrajk stavebných robotníkov. V roku 1938 vyjadrili obyvatelia svoj odpor k fašizmu manifestáciou na obranu ČSR. V roku 1941 demonštorovali ženy proti zlému zásobovaniu. Počas 2. svetovej vojny tu pracovala skupina komunistov. Počas SNP tu vydávali povstalecký časopis Zvesti. Obec bola oslobodená 6. 1. 1945 Sovietskou armádou. Do roku 1960 bol Modrý Kameň sídlom okresu.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.