Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Podhorie

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11786

Počet fotografií:
9383

 

 

 

Podhorie - História


Obec Podhorie vznikla v roku 1964 zlúčením obcí Teplá a Žakýl.

Prvá písomná zmienka o obci Teplá sa datuje do roku 1388, kedy sa nazývala Theplafew; z roku 1786 je písomne doložený názovTepla; po maďarsky sa nazývala Lenge, Tepláfó.

Prvá písomná zmienka o obci Žakýl sa tiež datuje do roku 1388, kedy sa nazývala Zekel. Z roku 1786 je písomne doložený názov Zakil, z roku 1920 Žakil, z roku 1927 Žakýl; po maďarsky sa obec nazývala Sekély, Saskószékely, Zsakil.

Obec Teplá sa spomína v roku 1388, keď z majetku opátstva v Hronskom Beňadiku prešla hradnému panstvu Šášov, koncom 17. storočia správe Banskej komory. V roku 1536 mala obec 14 port, v roku 1601 41 domov a krčmu (spolu so Žakýlom), v roku 1715 13 daňovníkov a mlyn, v roku 1828 39 domov a 265 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. Za I. ČSR obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve, časť v priemyselných podnikoch na okolí. V roku 1965 súkromne hospodáriaci roľníci odovzdali pôdu Štátnemu majetku Banská Štiavnica.

Obec Žakýl sa tiež spomína v roku 1388, kedy patrila hradnému panstvu Šášov, koncom 17. storočia správe Banskej komory. V roku 1601 mala obec 42 domov, v roku 1715 14 daňovníkov, v roku 1828 38 domov a 255 obyvateľov. Za I. ČSR obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a v priemysle, najmä v Banskej Štiavnici. V roku 1965 súkromne hospodáriaci roľníci odovzdali pôdu Štátnemu majetku Banská Štiavnica (v obci bola farma).

Väčšina obyvateľov Podhoria pracovala v priemysle v Banskej Štiavnici, Hliníku nad Hronom, Žiari nad Hronom, zvyšok pracoval na Štátnom majetku a u polesia.

Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Banská Štiavnica, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Banská Štiavnica, kraj Banskobystrický.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.