Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou
Šambron

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Informácie

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Šambron - História


Obec Šambron založili na zákupnom (nemeckom) práve po roku 1366. Je doložená z roku 1411 ako Fekethekuth, neskôr Swarczbron (1470), Sambron (1773), Šambron (1927), maďarsky Feketekút, nemecky Schőnbrunn. Patrila pánom z Brezovice.

Listina z roku 1411 dokladuje kúpu obce Čierny Prameň (villa Fekethekwth) šľachticom Henrichom, vnukom Rikolfa, spolumajiteľa brezovického panstva. Obec možno zaradiť v minulosti k stredne veľkým šarišským obciam.

Koncom 15. alebo v 1. polovici 16. storočia tu postavili pravoslávny chrám. Obec bola totiž dosídlená rusínskym obyvateľstvom. V roku 1872 bol chrám miestnymi gréckokatolíkmi prebudovanný v neobarokovom a neoklasicistickom slohu. Chrám bol zasvätený Panne Márii Ochrankyni.

Správu obce už od stredoveku vykonával richtár s 1 - 2 prísažnými. Koncom 18. storočia mala obec k dispozícii vlastné pečatidlo na overovanie dokumentov. Jeho odtlačky sa zachovali na dokumentoch ešte v 2. polovici 19. storočia. V pečatnom poli sa nachádza koč stojaci na pažiti. Keď si v roku 1868 musela dať obec vyhotoviť pečatidlo s čisto maďarským textom, motív koča sa objavil znovu, koč však bol umiestnený na ceste, pod ktorou boli ešte dve preložené vetvičky. Toto pečatidlo sa zachovalo do súčasnosti v múzeu v Prešove.

V roku 1427 mala obec 16 port, v roku 1787 mala 60 domov a 485 obyvateľov, v roku 1828 mala 119 domov a 878 obyvateľov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácami v lesoch, obchodom s obilím a dobytkom, chovom oviec a dobytka, garbiarstvom, kožušníctvom. S prácou s drevom súviselo kolárstvo a stolárstvo, zhotovovanie šindľa. Za I. ČSR ostali obyvatelia pri tradičných zamestnaniach.

Od r. 1900 do r. 1930 poklesol počet obyvateľstva v dôsledku silného vysťahovalectva. Od r. 1943 obec bola prechodnou základňou partizánskych skupín, ktoré operovali v oblasti obce. Pri prechode frontu v roku 1945 bola obec vypálená (23.1.1945). Zhorelo 145 domov. Po oslobodení, 29.1.1945 bol utvorený revolučný národný výbor - predseda Štefan Kopčák, tajomník Peter Ščigulinský. Časť obyvateľstva bez obydlí bola presťahovaná do obcí Chmeľnica, Lomnička, Hniezdne a Podhorany.

Vo voľbách 1946 zvíťazila KSS. Z 272 hlasov získala 242, DS 24, Strana práce 1, Strana slobody 1 hlas. V r. 1947 z obce optovalo 65 rodín do ZSSR. Postupne obec bola obnovená, elektrifikovaná, postavené nové domy, škola, kultúrny dom, miestne komunikácie, zregulovaný potok a ďalšie objekty. JRD, založené r.1975, bolo pripojené k JRD Plavnica.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť a dodaný materiál z obce

 
 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.