Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Utekáč

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Utekáč - História


Názov obce je odvodený od úteku uhorského kráľa Bela IV. pred Tatármi cez toto územie. Prvá zmienka o Utekáči je z roku 1593 v archíve v Banskej Štiavnici. Rozvoj Utekáča nastal v roku 1787 príchodom grófa Forgáča na toto územie. Vybudoval tu niekoľko sklární, z ktorých sa zachovala najväčšia - Clara. Pôvodní obyvatelia sklárskej kolónie boli prisťahované rodiny sklárskych majstrov z Nemecka, Maďarska, Čiech a Moravy. Novodobá história sa začína 1. januárom 1993 – vznikom samostatnej obce. Celé predchádzajúce storočia bol Utekáč len priemyselnou časťou obce Kokava nad Rimavicou. Svojou priemyselnou zástavbou a rozsiahlou bytovou výstavbou dnes pripomína mestečko. Jeho miestne časti Salajka, Drahová, Havrilovo, Dlhá Lúka, Ďurkovka, Bánik, Nad Rimava a Cisársko sú typicky laznícke osídlenia s charakterom pôvodnej architektúry. Zaujímavosťou v miestnej časti Salajka sú fínske drevené obytné poschodové domy.

Z historického hľadiska dominuje v obci kaštieľ grófa Forgáča a Kaplnka sv. Antona Paduánskeho, slúžiaca aj ako hrobka rodu Kuchynkovcov – majiteľov sklární. V miestnych častiach Drahová a Havrilovo sú zaujímavé malé kaplnky, slúžiace cirkevným obradom.

Obec Utekáč preslávilo trio výrobcov fujár a fujaristov Kubincovcov. Počas II. svetovej vojny a SNP na území obce prebiehali ťažké boje. Udalosti tohto obdobia pripomína pamätník padlých v miestnom parku a údolie Nikolaja Chmelnického s tromi pamätníkmi.

Zdroj: http://www.gemer.org/utekac

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.