OKRES: Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Topoľčany, Zlaté Moravce

Dokumenty na stiahnutie

Kozárovce - Správy z obce

Orosláň 28.4.2007

Kozárovce, 14. 8. 2007 (Samospráva)

Krásnym nápisom v slovenčine na vstupnej tabuli "Víta vás Oroszlány", nás v sobotu, 28. apríla, pozdravilo a privítalo maďarské mesto Oroszlány, nachádzajúce sa v kraji Komárom - Esztergom, 18 km od mesta Tatabánya. Názov mesta je odvodený od slova lev (maď. oroszlán). Do tejto oblasti presídlili v minulosti, po 150-ročnej tureckej nadvláde, rodiny zo Slovenska. Z koreňov rodnej zeme sem preniesli slovenské výhonky, ktoré tu nanovo zasiali. Podnes v Oroszlány žije početná slovenská komunita, ktorá ovláda materinskú reč, pozná a ďalej rozširuje národnostné a folklórne tradície.
Autobus plný tanečníkov, spevákov, hudobníkov, členov Folklórnej skupiny Konopa a Mužskej spieváckej skupiny Matičiar z Kozároviec, prijal v posledný aprílový víkend pozvanie Slovenskej samosprávy v Oroszlány. Konali sa tu veľkolepé oslavy 35. výročia založenia miestnej folklórnej skupiny BRÁNA, na ktorých nemohli na podklade vzájomných priateľských vzťahov, chýbať ani zástupcovia tejto obce. Delegáciu viedol starosta Ing. Jozef Majer, ktorý prednedávnom prijal návštevu z Oroszlány na pôde Kozároviec. Krátko po príchode do cieľa cesty sme v spoločnosti Ing. Jána Jókaya absolvovali prehliadku centra mesta, ktorého rozvoju prispeli prieskumy uholných ložísk a kde v súčasnosti žije vyše 20 tisíc obyvateľov.
Všetkých hostí zo Slovenska, pretože okrem nás sa osláv zúčastnili aj zástupcovia družobných miest Šaľa a Myjava, privítala krásnou slovenčinou predsedníčka Slovenskej menšinovej samosprávy v Oroszlány Alžbeta Szabóová. Spoločne s primátorom mesta Gáborom Rajnaiom oslavy oficiálne otvorili v priestoroch Strednej odbornej školy Eötvösa Loránda vernisážou výstavy "35-ročná BRÁNA". Podujatie svojou účasťou poctili aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Maďarsku Juraj Migaš a veľvyslanec MR na Slovensku Antal Heizer, ktorým starosta Ing. Jozef Majer adresoval pozvanie na pripravované septembrové podujatie s medzinárodnou účasťou - prehliadku v speve ľudovej piesne "Memoriál Márie Švolikovej".
V popoludňajšom takmer štvorhodinovom kultúrnom programe sa divákom v zaplnenej sále predstavila jubilujúca TS BRÁNA, Detská folklórna skupina Kopaničiar z Myjavy, spevácka skupina Zimozeleň zo Síleša, Ženská spevácka skupina z Hute a to najlepšie zo svojho repertoáru ponúkli naše súbory Konopa a Matičiar z Kozároviec. Neprehliadnuteľná je v súvislosti s jubilujúcou TS BRÁNA skutočnosť, že od jej vzniku vo februári 1972, súbor vedie jediný vedúci, Šimon Očkay. Práve jemu gratulanti i samotní členovia súboru adresovali úprimné slová vďaky. Záver programu patril všetkým bývalým i súčasným členom BRÁNY, ktorí spoločne vystúpili na pódium a prijali vrúcne priania od ostatných účinkujúcich súborov a zástupcov prítomných organizácií. Hovorcami našej delegácie boli vedúci súborov, Mára Orovnická a Ing. Igor Benčať. "Prichádzame od Slovenskej brány, blahoželať blízkym priateľom, členom jubilujúcej tanečnej skupiny BRÁNA. Želáme vám veľa zdravia, tvorivých síl a rovnakých pekných tancov, ako ste nám tu dnes predviedli. Pevne veríme, že tu nie sme poslednýkrát a radi vás uvítame u nás v Kozárovciach," - uviedol I. Benčať. S týmito úprimnými slovami sme sa s našimi hostiteľmi rozlúčili s hrejivým pocitom v srdci a peknými zážitkami z krásne prežitého dňa. S vrúcnymi pozdravmi pre naše rodiny sme sa vracali domov presvedčení, že onedlho sa s našimi oroszlánskymi priateľmi opäť stretneme u nás v Kozárovciach