Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina
Blatnica

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Blatnica - História


Na území dnešnej obce Blatnica bolo osídlenie v eneolite - v jaskyni Mažarná bolo sídlisko s kanelovanou keramikou, sídlisko v jaskyni Na vyhni a popolnicové pohrebisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej, nález bronzov a keramiky, sídlisko z doby laténskej a rímskej, hradisko na Plešovici, hrob slov. veľmoža z 1. polovice 9. storočia (podľa rukoväte meča a bronzových kovaní tzv. blatnický štýl).
Hrad Blatnica je doložený z roku 1300. Patril Petrovi z Brezovice, v roku 1342 Petrovi Dončovi. Koncom 14. storočia bol kráľovským majetkom. V roku 1413 ho Žigmund daroval Pongrácovi. V 15. storočí často menil majiteľov: Necpalský, Komorovský, Ernst, Onofri, Čečenský, Zápoľský. Stal sa strediskom panstva Blatnica, ku ktorému patrili obce: Belá, Ďanová, Diaková, Jahodníky, Klačany, Laskár, Martin, Mošovce, Priekopa, Rabkovo, Skabiňa, Štiavnička, Šútovo, Trebostovo, Turany, Vieska. V roku 1539 získali hrad i panstvo Révayovci, ktorým patril do roku 1945. Obývaný bol do roku 1790. Odvtedy pomaly pustol.
Obec sa spomína v roku 1230 ako Blatnica. Vyvinula sa z podhradia hradu Blatnica. Ďalšie názvy obce sú doložené ako Blathnicha (1252), Blatnicze (1323), Blatnice, Plathnicha (1361), Blatnicza (1786), Turčianská Blatnica (1927); maďarsky Blatnica. V roku 1715 mala 37 poddanských rodín, v roku 1720 mala 49 poddanských rodín, v roku 1785 mala 117 domov a 1143 obyvateľov. Zaoberali sa olejkárstvom, podomovým obchodom a pracovali v lesoch. V rokoch 1890-1910 sa mnohí vysťahovali. Za I. ČSR pracovali obyvatelia na miestnom veľkostatku, v lesoch a zaoberali sa tkáčstvom. V chotári obce pôsobili partizánske skupiny Kuznecova, kpt. Jegorova, kpt. Zorkócyho atď. Obec bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy a Pamätnou medailou SNP.

Sebeslavce: Obec sa spomína v roku 1230 ako terra Scebeslou. Ďalšie názvy obce sú doložené ako Zobozlo (1271), Zebezlouch (1294), Zobozlo a. n. Falkusfalua (1391), Sebeszlawce (1786). Vznikla na zemi Sebeslovej, ktorú Ondrej II. daroval Buthanovi a Nachkovi. V roku 1323 ju komes Donč daroval Folkušovi a Ipolovi, neskoršie patrila panstvu Blatnica. V roku 1785 ju spomínajú ako osadu, mala 10 domov a 85 obyvateľov, v roku 1828 mala 7 domov a 54 obyvateľov.

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.