Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín
Bošany

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

Kontakt



Inzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<



TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Bošany - Príroda


Bošany ležia v strednej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, na pravostrannej nive Nitry, v blízkosti jej sútoku s Bebravou. Odlesnený rovinný až pahorkatinný povrch chotára tvoria treťohorné usadeniny. Má hnedozemné pôdy. Nadmorská výska v strede obce je 180 m n. m., v chotári 167 - 210 m n. m.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť

Povrch chotára obce Bošany tvoria treťohorné usadeniny, pokryté riečnymi uloženinami a sprašou, ktorá tvorí základ tunajších hnedozemných pôd. Bošany svojou polohou patria do oblasti mierne teplej s ročným zrážkovým priemerom 600 - 700 mm. Katastrom obce preteká najvýdatnejší zdroj vody - rieka Nitra v dĺžke troch kilometrov. V minulosti neregulované koryto a prívaly vôd často poškodzovali úrodné polia a lúky bošianskych roľníkov. Najčastejšie sa rieka vylievala v priestore medzi mostom a železničnou stanicou a v južnej časti chotára pri sútoku Nitry s Vyčomou. Hladina spodnej vody je 2 - 6 metrov pod povrchom terénu. Voda rieky Nitry slúžila v minulosti iba poľnohospodárom (zavlažovanie, chov hydiny, zdroj energie pre vodné mlyny). V minulom storočí bola jedným z podnetov pre založenie garbiarskej výroby a tiež zdrojom výroby elektriky.

Kataster obce má rozlohu 1559 ha. Terén je na západnej a severozápadnej strane úplne rovinatý, smerom na východ mierne stúpa do zvlnených svahov. V tejto časti chotára (na polohe Plánička) je aj najvyššie položený bod terénu - kóta 239 m. V súčasnosti je chotár Bošian úplne odlesnený a celá jeho plocha sa využíva pre poľnohospodárstvo.

Z kultivovaných rastlín sa tu pestuje pšenica, jačmeň, raž, kukurica, zemiaky, cukrová a kŕmna repa, mak, repka olejná. Z krmovín je to predovšetkým ďatelina a rôzne miešanky. V záhradkách obce sa darí ovocným stromom - jabloniam, hruškám, čerešniam, slivkám, orechom. Pestujú sa aj egreše, ríbezle a tiež vínna réva.

Zdroj: Ľudovít Burianek, Ján Lukačka - brožúra "Osemstoročné Bošany", 1983





 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.