Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Gelnica, Košice, Košice 1, Košice 2, Košice 3, Košice 4, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov
Koromľa

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Koromľa - História


Obec je doložená z roku 1337 ako Koromla, neskôr ako Koromlya (1393), Koromplya (1419), Korompla (1808), Koromľa (1920); po maďarsky Korumlya, Koromlak.

Vyskytujú sa tu nálezy z doby bronzovej – slovanské sídlisko. Obec sa spomína z roku 1337, keď ju dosídlili valasi. V roku 1427 nebola zdanená. V roku 1437 je doložený mlyn, začiatkom 18. storočia vinice. Obec patrila Drugethovcom, neskoršie panstvu Michalovce-Tibava. V roku 1715 tu bývalo 20 poddanských rodín, v roku 1828 mala obec 36 domov a 398 obyvateľov.

Po roku 1918 sa obyvatelia naďalej zaoberali poľnohospodárstvom. V rokoch 1939 – 44 bola obec v Maďarsku. JRD bolo založené v roku 1958. Časť obyvateľov bola zamestnaná v Sobranciach, Michalovciach, vo VSŽ Košice a v Ostrave.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť

 

Archeologické nálezy z katastra svedčia o tom, že dané územie bolo obývané už v dobe bronzovej, neskôr ho obývali starí Slovania. Prvú písomnú zmienku o existencii obce poznáme z roku 1337. Osídlili ju valasi. V podhorskej oblasti sa súbežne rozvíjalo pálenie dreveného uhlia, ktoré patrilo medzi dominantné činnosti a vyvážalo sa na juh Uhorska. Na prelome 14. a 15. storočia tu už stál pravoslávny kostol.

Podľa písomnosti z roku 1427 dedina nebola zdanená. Nevieme však o aké dane tu malo ísť. Pokiaľ o dane pre kráľa, táto skutočnosť mohla byť spôsobená zvláštnymi privilégiami valašskej kolonizácie alebo skutočnosťou, že v obci nebola ani jedna porta. Porta je brána vedúca na gazdovský dvor, ktorou mohol prejsť plne naložený voz ťahaný koňmi. V tom čase sa totiž obce nezdaňovali počtu obyvateľov, ale podľa počtu port. Pokiaľ ide o cirkevné dane, ich neplatenie mohlo byť spôsobené orientáciou na pravoslávnu cirkev, ktorá nepodliehala rímskemu Vatikánu a tieto dane odvádzali rímsko-katolícke obce. V roku 1437 tu už stál mlyn. Nakoľko ide o podvihorlatskú oblasť, ktorá je známa svojim vínom, zaujímavo znie záznam zo začiatku 18. storočia, podľa ktorého sa okolo obce rozprestierali vinice. Koromľa bola vo vlastníctve rodu Drugeth, neskôr prešla do vlastníctva panstva Michalovce - Tibava.

V roku 1715 tu žilo 20 poddanských rodín, ďalší záznam z roku 1828 hovorí, že obec tvorilo 398 obyvateľov, ktorí žili v 36 domoch.

V rokoch 1939 až 1944 bola dedina súčasťou Horthyho Maďarska. V obci sa nachádzala početná židovská komunita, ktorá tu mala aj svoju synagógu. Synagóga sa už v obci nenachádza, židovskí obyvatelia boli počas II. svetovej vojny odvlečení do koncentračných táborov. Koromľa bola oslobodená dňa 28. 10. 1944 a opäť sa stala súčasťou Československa. JRD tu založili v roku 1958 a existuje dodnes.

Zdroj: www.praveorechove.com, vložené na podnet starostu obce p. Jána Medviďa, 7. 6. 2010

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.