Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Gelnica, Košice, Košice 1, Košice 2, Košice 3, Košice 4, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov
Koromľa

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Koromľa - Kultúrne dedičstvo


Tradície

Potočná radová zástavba. Ešte v 1. polovici 20. storočia sa zachovali v pohrebnom zvyklosloví úkony proti návratu mŕtveho (priklincovali jeho šaty, trikrát sa otočili s truhlou na dvore a podobne).

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť

Kostol sv. Michala Archanjela

Architektonickou dominantou Koromle je Kostol sv. Michala Archanjela. Postavený bol pravdepodobne v roku 1870 v klasicistickom slohu. Nie je to však zďaleka prvý kostol v obci. Už v roku 1400 tu stával drevený kostolík so šindľovou strechou. Nie je známe, či zanikol kvôli zubu času alebo inak. Najstarší obyvatelia Koromle si spomínajú, že v detstve počuli od svojich prarodičov nejaké rozprávanie o vyhorení, iní zasa, že kostol zbúrali, aby postavili kamenný. Zaujímavosťou je, že časť dnešnej chrámovej stavby sa nachádza na pozemku, ktorý podľa ústnej tradície cirkvi venoval miestny obyvateľ židovského pôvodu.

Ukončenie výstavby kostola sa datuje do roku 1870 aj vďaka nápisu na kamennom kríži, ktorý stojí pred jeho vchodom. Nápis však nekonštatuje vek stavby, ale vek kríža, ktorý ku nej prináleží. Je v azbuke a hlása: „S Božou pomocou dal vyhotoviť Július Gemba“.

Veža súčasnej stavby je mladšia ako kostolná loď. Podľa spomienok najstarších obyvateľov obce bola postavená v roku 1933. Počas bojov II. svetovej vojny chrám vyhorel a prešiel kompletnou rekonštrukciou. Ďalšia reštaurácia bola v rokoch 1977 – 1978 za čias účinkovania správcu fary – arcidekana Jána Fazekaša, reštaurátorom Jánom Vorekom a sninským výtvarníkom Františkom Šubertom. Jemu sa pripisujú fresky, ktoré tu dnes môžeme vidieť.

Dozaista najkrajšou časťou interiéru je veľký a bohato zdobený ikonostas. Nebol vyhotovený pre tento kostol, ale je prenesený z iného chrámu z oblasti Užhorodu. Nie je známy záznam, ktorý by určoval jeho vek a presné miesto, kde bol pôvodne inštalovaný. Podľa spomienok obyvateľov bol však voľakedy súčasťou kostola v ukrajinskej obci Dravce.

Ikonostas je drevená ozdobná stena s ikonami, ktorá oddeľuje časť kostolnej lode pre veriacich od presbytéria určeného kňazovi. Má troje dverí. Uprostred sú cárske, ktorými podľa liturgických zvykov môže prechádzať iba cár, kráľ alebo kňaz. Len cez ne sa prenáša Telo a Krv Kristova – hostia a kalich s omšovým vínom. Menšie dvere na oboch stranách sa nazývajú diakonské.

Chrám sv. Michala Archanjela v Koromli patrí gréckokatolíckej cirkvi, teda k cirkvám byzantského obradu.

Zdroj: www.praveorechove.com, vložené na podnet starostu obce p. Jána Medviďa, 7. 6. 2010

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.