Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina
Liptovská Teplá

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát

Odkazy na iné stránky

Clip in vlasy nájdete za najlepšie ceny: Clip in vlasy. Jedine u nás 100% ľudské clip in vlasy.

Dochádzkový systém <<

Región Tekov

Horehronie

Región Hont

Svadobné šaty

Golfové potreby

Internetový obchod iNAKUP.sk špecialista na notebooky asus.

Internetový obchod s LED svietidlami

FreeSpace Portal

Monitoring pracovného času zamestnancov

Nástenné hodinyTERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Liptovská Teplá - Príroda


Obec leží v západnej časti Liptovskej kotliny pri ústí Teplianky do Váhu, väčšinou na nive. Nadmorská výška v strede obce je 510 m n. m. a v chotári 497–1051 m n. m. Južnú časť prevažne odlesnenéh pahorkatinného chotára tvoria treťohorné pieskovce a bridlice, severnú zalesnenú v Chočských vrchoch slienité horniny, vápence a dolomity.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časťObec Liptovská Teplá patrí podľa administratívneho členenia do okresu Ružomberok, ktorý je súčasťou Žilinského kraja. Nachádza sa v Liptovskej kotline asi 8 km východne od Ružomberka.


Územie obce sa skladá z katastrálnych území Liptovská Teplá a Madočany s celkovou rozlohou 943 ha. Obec leží v nadmorskej výške 510 m n.m. na území medzi Nízkymi Tatrami, Chočskými vrchmi a Veľkou Fatrou, v blízkosti vodnej nádrže Liptovská Mara v mierne teplej klimatickej oblasti. Lesný fond, zaberajúci asi 13,3 % plochy katastra tvoria prevažne smrekové lesy. Značnú časť územia zaberajú trávnaté porasty. Cez obec preteká potok Teplianka, ktorá sa vlieva do Váhu. Obec má významný potenciál pre rozvoj cestovného ruchu a športové vyžitie pri letných a zimných športoch. Poskytuje vhodný východiskový bod pre návštevy rekreačných a športových zariadení a kultúrnych a historických pamiatok vo veľmi blízkom okolí. Termálne kúpalisko s celoročnou prevádzkou v Bešeňovej je vzdialené iba 1 km, priehrada Liptovská Mara 8 km. Z prímestskej rekreačnej oblasti Ružomberok – Hrabovo vedie kabínková lanovka na Malinô Brdo. Skanzen ľudovej architektúry vo Vlkolinci je vzdialený 10 km. V neďalekej obci Lúčky vo vzdialenosti 3 km sa nachádzajú liečebné kúpele, zamerané na ženské choroby.


Atraktívne turistické trasy, spájajúce športové zážitky s relaxom, ktorý poskytuje prekrásna príroda a poznávaním historických pamiatok, poskytujú výlety na vrch Havránok nad Liptovskou Marou, kde sa nachádza archeologická lokalita – keltské opevnenie osady so svätyňou z 1. storočia pred n.l., zreštaurované zrúcaniny hradu Starhrad, alebo zrúcaniny hradu Likava. Vo vedľajšej obci Bešeňová sa nachádza najväčšia travertínová terasovite usporiadaná kaskáda na Slovensku a viaceré pramene minerálnej vody. Aj v širšom okolí možno nájsť veľké množstvo prírodných zaujímavostí.

Zdroj: Materiál z obce

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.