Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina
Malá Čierna

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Príroda

Kultúrne dedičstvo

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Malá Čierna - História


Na území dnešnej obce Malá Čierna boli sídliskové nálezy púchovskej kultúry. Obec sa spomína od roku 1471 ako Kys Charna, doložená je z roku 1474 ako Cherna Parva, z roku 1520 ako Kys Czorna, z roku 1520 ako Kys Cherna, z roku 1808 ako Malá Cžerná, z roku 1927 ako Malá Čierna, maďarsky ako Kiscserna. Obec patrila panstvu Lietava, neskôr panstvu Považská Bystrica. V roku 1598 mala 9 domov, v roku 1720 mala 10 daňovníkov, v roku 1784 mala 28 domov, 35 rodín a 208 obyvateľov, v roku 1828 mala 18 domov a 261 obyvateľov. Pracovali v lesoch, chovali ovce a včely. Pri týchto tradičných zamestnaniach zostali aj za I. ČSR. Počas SNP vznikol v obci Revolučný národný výbor.

Čierna Cherubín - obec, ktorá vznikla v chotári obce Malá Čierna. Patrila zemianskym rodinám Mathiašovský, Čerňanský, Maršovský. V roku 1598 mala 4 domy, v roku 1784 mala 7 domov, 10 rodín a 58 obyvateľov, v roku 1828 mala 6 domov a 69 obyvateľov. Splynula s Malou Čiernou.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť

Najstaršia písomná zmienka o Malej Čiernej pochádza zo 6.3.1471, kde je uvedené v darovacej listine Mateja Korvína vydanej v Budíne, v ktorej daroval Považsko-Bystrické hradné panstvo Ladislavovi Podmanickému. Tu medzi obcami, patriacimi k tomuto panstvu sa spomína aj obec Malá Čierna, no neskoršie v darovacej listine z 19.9.1474, ten istý Matej Korvín daroval Lietavské hradné panstvo Pavlovi z Kaniže a tu sa už Malá Čierna spomína ako obec patriaca k Lietavskému hradnému panstvu. Toto potvrdzujú aj dobové listiny, v ktorých sa uvádzajú aj ročné výšky poplatkov a dávky úrody, ktoré sa odovzdávali na Lietavsky hrad.

Erb obce tvorí červená trojruža, vyrastajúca zo zelenej pažite. Vlajka pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej, červenej, bielej, zelenej, bielej, ukončená je tromi cípmi. V kanonickej vizitácií z roku 1803, ktorú previedol Nitriansky biskup Xaver Fuchs sa píše, že všetci obyvatelia obce sú katolíci.

Za posledné roky sa obec veľmi omladila, hovorí o tom aj rozmáhajúca sa nová bytová výstavba a modernizovanie starších chalúp. K dnešnému dňu máme 334 obyvateľov a z toho je 74 detí. Patríme medzi najmladšie obce na Slovensku.

Zdroj: Podklady z obce zo dňa 16. 09. 2008

 

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.