Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Tekovská Breznica

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Tekovská Breznica - História


Obec sa prvýkrát spomína v roku 1276, kedy sa nazývala Berzenche. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1277 je písomne doložený názov Berzence, z roku 1773 Breznicze, z roku 1920 Tekovská Breznica; po maďarsky sa nazývala Barsberzence, Berzence.

V roku 1276 patrila obec opátstvu v Hronskom Beňadiku, od 16. storočia ostrihomskému arcibiskupstvu, od roku 1776 banskobystrickému biskupstvu. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 obec patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žarnovica, kraj Banskobystrický.

V Tekovskej Breznici sa nachádza hrad, ktorý je prvýkrát písomne doložený v roku 1311, keď bol tamojší kastelán servientom ostrihomského arcibiskupa. V roku 1312 ho dobyl Matúš Čák, v roku 1475 sa spomína iba ako pevnôstka.

V roku 1534 obec mala 14 port, v roku 1601 školu a 67 domov, v roku 1720 44 daňovníkov a mlyn, v roku 1828 136 domov a 788 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, povozníctvom, hrnčiarstvom, výrobou dreveného riadu a pracovali v lesoch.

Za I. ČSR sa zamestnanie obyvateľov nezmenilo. V roku 1956 vzniklo menšinové, v roku 1959 celoobecné Jednotné roľnícke družstvo (JRD). Neskôr väčšina obyvateľov pracovala v priemyselných podnikoch (Žiar nad Hronom, Hliník nad Hronom, Dolné Hámre, Žarnovica, Nová Baňa, Vyhne).

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.