Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Hliník nad Hronom

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Súčasnosť obce

História

Kultúrne dedičstvo

Príroda

Virtuálna prehliadka

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Hliník nad Hronom - História


Prvá písomná zmienka o obci Hliník nad Hronom je doložená z roku 1075. Názvy obce sa postupne menili: z roku 1237 je písomne doložený názov Gelednek, z roku 1332 Gelenek, z roku 1773 Hrinik, z roku 1927 Hliník nad Hronom; po maďarsky sa obec nazývala Geletnek, po nemecky Limbach.

V roku 1075 obec mala mýto a jej časť patrila opátstvu v Hronskom Beňadiku. V roku 1388 obec, mlyn a mýto patrili panstvu Šášov, v roku 1534 Kálnayovcom, potom opäť panstvu Šášov a po vymretí Dóczyovcov eráru. V polovici 15. storočia tu bratríci vybudovali pevnôstku. V roku 1494 obec získala trhové právo. Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žiar nad Hronom, kraj Banskobystrický.

V roku 1601 obec mala mlyn, kúriu a 64 domov, v roku 1720 sa spomína kováč, murár, mäsiar, krčma a 51 daňovníkov, v roku 1828 mala 89 domov a 620 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom a výrobou mlynských kameňov – doložené už v 14. storočí.

V erbe, ktorý pochádza z roku 1637 má obec mlynský kameň s dvoma skríženými kladivkami. Po roku 1918 výroba mlynských kameňov zanikla. Obyvatelia sa za I. Československej republiky (I. ČSR) okrem poľnohospodárstva živili prácou v miestnom postupne vznikajúcom priemysle a na píle. Obyvatelia sa zapojili i do Slovenského národného povstania (SNP). Po oslobodení nastal všestranný rozvoj obce, vznikol a rozšíril sa strojársky priemysel, priemysel stavebných hmôt (spracovanie kameňa), textilný priemysel (trepáreň ľanu a konopí) a drevospracujúci priemysel (preglejka, píla). V roku 1956 bolo založené jednotné roľnícke družstvo (JRD), ktoré v roku 1961 prešlo do Štátneho majetku Žiar nad Hronom. Vybudovali sa nové sídliská a služby. Obyvatelia pracovali v mieste a v Žiari nad Hronom.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.