Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Jasenie

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Samospráva

Súčasnosť

Poloha a príroda

História

Kultúrne dedičstvo

Kultúrne aktivity

Školstvo

Šport

Voľný čas

Záujmové organizácie

Cirkev

Register zmlúv

Obec 2014

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11787

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Jasenie - Voľný čas


Výlety

Okolitá príroda obce poskytuje príležitosti najmä pre peších turistov. Obľúbené sú výstupy na Chabenec (1955 m), Ďurkovú - tu je postavená aj útulňa (1751 m), Zámoskú hoľu (1645 m), Latiborskú hoľu (1643 m), Veľkú hoľu (1640 m), Struhár (1471 m). Prechádzky po Lomnistej a Kyslej doline spojené so zbieraním hríbov a lesných plodov a obdivovanie fauny a flóry v lese sú najväčším relaxom pre mestských návštevníkov.

Členovia turistického oddielu pripravujú trasu náučného chodníka cez obec Jasenie a okolie, ktorá by sa mala zrealizovať v tomto roku (2007).

Pre náročnejších sa ponúkajú možnosti navštíviť blízke rekreačné centrá Tále, Krpáčovo, Bystrá, Osrblie. V blízkosti sa nachádza aj Čiernohorská železnička ponúkajúca výlet vláčikom z Čierneho Balogu do Hronca.

Pre menej náročných turistov ponúka obec prehliadku kultúrnych pamiatok a zaujímavostí obce (kostola, kaplnky, zvonice, ľudového domu, pamätníkov v dolinách, kováčskej vyhne, elektrárne na Rígli, vodnej nádrže Pred Suchou, prechádzku Kalváriou (obec Predajná vzdialená 2 km).

Kultúra, šport

Kiná a divadlá v Brezne a Banskej Bystrici, ako aj historické centrum Banskej Bystrice, vzdialené od obce 30 minút cesty autom, sú pripravené na kultúrne a zábavné vyžitie návštevníkov.

Pre milovníkov prírody a športu sú k dispozícii prírodné kúpaliská v obci, ale i blízke rekreačné strediská. Kúpalisko s vyhrievanou vodou je možné v lete navštíviť v neďalekej Podbrezovej. Obec za poplatok ponúka aj tenisový kurt, pri ktorom sú zabudované preliezačky pre deti.

Milovníci zimného športu v obci nájdu vhodné terény na bežecké lyžovanie.

Náučný chodník chotárom Jasenie

Vybudovaním náučného chodníka chce obec umožniť občanom, turistom a návštevníkom obce Jasenie vydať sa na cestu časom a malebnou krajinou, nachádzať stopy našich predkov a krásu malebnej prírody. Náučný chodník bude mať 6 zastavení:

Zastavenie 1. História: ponúkne krátky opis histórie obce, jej vznik, vývoj
Zastavenie 2. Námestie: ponúkne prehliadku kostola sv. Kataríny a zvonice (kultúrne a historické pamiatky obce)
Zastavenie 3. Dom ľudový: ponúkne prehliadku tejto kultúrnej pamiatky nachádzajúcej sa v najstaršej ulici obce pomenovanej Potočná; je to dom č. 25, ktorý si dodnes zachoval svoju pôvodnú podobu; je to tiež najstarší obývaný dom
Zastavenie 4. Výhľad: okrem malebných zákutí Jasenskej doliny ponúka vyvýšené miesto nad obcou krásny výhľad do širokého okolia; vrch sa nazýva Žiar a vypína sa nad ulicou Potočná
Zastavenie 5. Súčasnosť: športovo-relaxačný areál v priestore pod Obecným úradom - oddychová zóna; sú v ňom umiestnené: tenisový kurt s umelou trávou, hojdačky, je v ňom možnosť hrať stolný tenis a basketbal
Zastavenie 6. Technická pamiatka: v lokalite Pred Suchá pod návrším Rígeľ sa nachádza pamiatkovo pozoruhodné energetické technické dielo - vodná elektráreň, postavená v rokoch 1923 až 1925 a funkčná dodnes. Jej činnosť je založená na vode Jasenského potoka a jeho prítokov, privádzaných tunelovými náhonmi do nádrží nad elektrárňou.

Zdroj: písomný materiál obce

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.