Banskobystrický kraj   Bratislavský kraj   Košický kraj   Nitriansky kraj   Prešovský kraj   Trenčiansky kraj   Trnavský kraj   Žilinský kraj
 OKRES: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom
Jasenie

Základné informácie

Podujatia a akcie

Inzercia v obci

Samospráva

Súčasnosť

Poloha a príroda

História

Kultúrne dedičstvo

Kultúrne aktivity

Školstvo

Šport

Voľný čas

Záujmové organizácie

Cirkev

Register zmlúv

Obec 2014

Fotogaléria

Mapa

Fórum obce

Firmy v obci

Správy z obce

Dokumenty na stiahnutie


Sekcie E-OBCE.sk

Fórum

Firmy v obciach a mestách

Fotogaléria Slovenska

Erby slovenských obcí a miest

Naša ponuka pre obce a mestá

Cenník reklamy na stránke E-OBCE.sk

Úplný zoznam obcí Slovenska

KontaktInzercia

plusPridať nový inzerát


Odkazy na iné stránky

Dochádzkový systém Dochadzka.net <<

Dochádzkový systém Biometric.sk <<TERRA GRATA, n.o. TOPlist
TOPlist
Signatár Európskej charty bezpečnosti premávky na ceste

Počet sekcií:
11788

Počet fotografií:
9381

 

 

 

Jasenie - Poloha a príroda


Jasenie leží na južnom svahu Nízkych Tatier a v Horehronskom podolí na Jasenskom potoku. Väčšina hornatinného chotára je v pohorí, ktoré tvoria žuly, ruly, vápence, dolomity, bridlice, v kotline treťohorné bridlice, pieskovce a zlepence. Má hnedé lesné pôdy, podzoly, rankre a rendziny. Väčšinu chotára pokrývajú ihličnaté lesy (smrek), odlesnená je len južná časť okolo obce. Od roku 1964 je tu štátna prírodná rezervácia Pod Latiborskou hoľou. Typologicky hodnotný komplex prirodzeného lesa je v južnej časti Nízkych Tatier s ochranným pásmom 77,09 ha. Nadmorská výška obce v jej v strede je 507 m n. m., v jej chotári je 476 – 1955 m n. m.

Medzi najdominantnejšie vrchy, ktoré ohraničujú sever obce Jasenie, patrí hrebeň Chabenca s nadmorskou výškou 1955 m. n. m.

Administratívne obec Jasenie patrí do okresu Brezno, od ktorého je vzdialené len 18 km. Najbližším mestom smerom na západ je Banská Bystrica, ktorá je vzdialená 31 km. Obidve mestá sú najväčšími strediskami vzdelávania našej stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže. Okrem študijných možností poskytujú aj pracovné príležitosti, kultúrno-spoločenské a historické atrakcie. Prácu naši občania nájdu aj v spoločnosti Železiarne Podbrezová, ktorá sa nachádza 8 km od obce Jasenie.

Obec Jasenie leží pod južným úpätím pohoria Nízke Tatry v časti zvanej Ďumbierske Tatry. Chotár obce je ohraničený na severe ich centrálnym hrebeňom s dominantnými vrchmi Chabenec (1955 m), Ďurková (1751 m), Zámostská hoľa (1645 m), Latiborská hoľa (1643 m) a Veľká hoľa (1640 m). Svahy pohoria sú rozdelené údoliami potokov na rozsiahle rázsochy, smerujúce od centrálneho hrebeňa smerom k obci. Na nich sú najvýznamnejšie vrchy Struhár (1471 m) na rázsoche od Chabenca a Ráztocká hoľa (1565 m) s výbežkom Ráztocká Poľana (1336 m) na rázsoche od Košariska (1694 m). Na juhozápadnej častí hraníc chotára sa nachádzajú Seče (1186 m) a Čierny diel (1145 m). Na juhu prechádza chotár do kotliny s pahorkatinovým reliéfom zvanej Bukový diel (640 m).

Ďumbierska časť Nízkych Tatier sa skladá z kryštalického jadra a z obalu druhohorných sedimentov. V chotári obce sa nachádzajú ložiská rúd olovnato-zinkových i mednatých, ako aj žily s obsahom zlata, antimónu a sideritu.

Najväčšiu časť chotára odvodňuje jaseniansky potok, pozostávajúci z troch zdrojníc (Prostredný potok, Biela voda a Čeremošný potok). Jeho ľavobrežným prítokom je Lomnistá a pravobrežným Tokáreň-Suchý potok. V hornej časti doliny Jasenianskeho potoka je minerálny prameň (kyselka).

V chotári obce je prírodná lesná rezervácia Pod Latiborskou hoľou, patriaca do územia Národného parku Nízke Tatry. Je to prvá rezervácia na južných svahoch Nízkych Tatier, v ktorej sú zastúpené veľmi pestré a hodnotné nízkotatranské lesné spoločenstvá v najzachovalejšej lokalite.

V obci je 10 základných typov prírodných spoločenstiev rastlín (fytocenóz), takže patrí medzi najcennejšie územia priľahlej časti Nízkych Tatier. Na niektorých miestach má charakter pralesa. V lesných porastoch prevláda buk, smrek a jedľa (vo veku 100 - 160 rokov).

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 1. časť a písomný materiál obce

 

 
EFO, s.r.o. Územné plány NajNákup Panorámy, virtuálne prehliadky, virtuálne cestovanie Slovenskom MEEN Ludia a voda
 
  
  O projekte | Právne informácie | Kontakt | © 2006-2017 TERRA GRATA, n.o. vytvoril PROFIT PLUS, s. r. o.